You are here

Kadıköy Belediyesi Akademi Kent Bülteni (1-15 Temmuz 2016)

Kadıköy Belediyesi Akademi yayın ekibi olarak Türkiye’nin ve dünyanın kent gündemini derlediğimiz ve 2 haftalık periyotlarla yayınladığımız Kent Bülteni’nin bu sayısında da birçok yeni gelişmeyi takipçilerimize aktarıyoruz.

Temmuz ayının ilk yarısında Türkiye’nin kent ve ekoloji gündeminin öne çıkan başlıklarının başında bir süredir gündemde olan Kabataş Martı Projesi geliyor. 28 Temmuz Perşembe günü kullanıma kapatılacak olan iskelede yaklaşık 3 yıl sürmesi beklenen bir inşaat süreci başlarken;  projeye dair itirazlar da devam ediyor. Bunun dışında; İSPARK’ın zarar etmesine dair İBB Meclisi’nde verilen soru önergesi, Kapalıçarşı’da başlayan restorasyon, İzmir Alsancak silolarının yeniden işlevlendirilmesi için hazırlanan proje ve Cerattepe’de maden yapılmasına dair yürütülen mücadelede gelinen aşamaya dair ayrıntılar bültenin Türkiye’den Haberler bölümünde öne çıkan diğer başlıkları oluşturuyor.

Dünya kent gündeminden derlediğimiz başlıklar arasında ise değişmeyen bir gündem maddesi olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen uygulama örnekleri ve geleceğe dair hedefler beliriyor. Bunun dışında; Portekiz, Fransa ve Meksika’dan örneklerle kentsel mekan tasarımına dair yaratıcı uygulamalar, yağmur sularının kullanımına dair su yönetimi politikası, plastik atıkların dönüştürülmesiyle evsizler için ev yapımı, kentsel tarım üretimine dair gıda politikası ve daha birçok uygulama örneğini de Dünyadan Haberler bölümümüzde bulmak mümkün.

Türkiye’de ve dünyada yerel yönetimlere dair öne çıkan gündemleri derlediğimiz Kent Bülteni’nin 1-15 Temmuz 2016 tarihli sayısına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

1-15 Temmuz Kent Bülteni

Top