Share

Kadıköy Belediyesi Akademi Kent Bülteni (16-30 Haziran 2016)

Kadıköy Belediyesi Akademi yayın ekibi olarak Türkiye’nin ve dünyanın kent gündemini derlediğimiz ve 2 haftalık periyotlarla yayınladığımız Kent Bülteni‘nin bu sayısında da birçok yeni gelişmeyi takipçilerimize aktarıyoruz.

Haziran ayının ikinci yarısında Türkiye’nin kent ve ekoloji gündeminin öne çıkan başlıkları arasında; çok tartışma yaratan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün açılışı, Kurbağalıdere kenarına yapılması planlanan otel projesi, Marmara Üniversitesi’nin TOKİ’ye devredilen 3 yerleşkesinin satışı, konut sektörüne dair açıklanan yeni bir rapor, geçtiğimiz ay meclisten çıkan Elektrik Yasası’na karşı gelişen tepkiler ve daha birçok yerel gündem yer alıyor.

Dünya kent gündeminden derlediğimiz başlıklar arasında ise küresel ekolojik kriz karşısında yerel ve merkezi yönetimlerin almış olduğu önlemler öne çıkıyor. Özellikle fosil yakıtları terk etmeye dönük eğilim Avrupa kentlerinde yaygınlaşmaya devam ediyor. Paris, Kopenhag, Oslo, Seattle, Portland ve Melbourne’un ardından Berlin de fosil yakıtı terk eden kentlere katılıyor. Norveç ise 2025 yılından itibaren benzinli araç satışını yasaklamaya hazırlanıyor. Aynı yönelimin bir parçası olarak değerlendirilebilecek bir başka uygulama da İsveç’ten geliyor; İsveç’teki elektrikli yol projesi de 2030 yılına kadar yollarda fosil yakıt kullanan araç kalmamasını hedefliyor.

Yerel yönetimlerin ve siyasi iktidarların yeni yönelimlerini ve belediyelerin özgün uygulama örneklerini derlediğimiz Kent Bülteni’nin aşağıdaki bağlantısından tüm bu başlıklara ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

16-30 Haziran Kent Bülteni