Share

Yaşanabilecek En İyi Şehir: Viyana

Uluslararası araştırma şirketi Mercer’in yaşam kalitesi standartlarını temel alarak yaptığı araştırmaya göre yaşamak için en iyi şehir 7. kez Avusturya’nın başkenti Viyana oldu. İstanbul ise 122. sırada yer aldı.

Mercer adlı araştırma şirketi tarafından hazırlanan rapora göre, dünyanın en yaşanılabilir şartlarını sunan 230 şehir belirlendi. Avusturya’nın başkenti Viyana, 229 şehri geride bırakarak birinci oldu. Viyana’yı; Zürih ve İsviçre ikincilikle takip ederken, üçüncülük Yeni Zelanda’nın başkenti Auckland oldu. Sıralama yapılırken şehirlerdeki sağlık hizmetleri, eğitim kalitesi ve çevresel faktörler değerlendirildi.

Listenin ilk 10 şehrinin neredeyse yarısı Almanya’da bulunuyor: Münih, Düsseldorf ve Frankfurt, dördüncü, altıncı ve yedinci sıraları paylaşıyorlar. Guardian gazetesinin haberine göre 10 sıra birden gerileyerek 37. sıraya düşen Paris’in bu düşüşünde 2015’ten bu yana yaşanan saldırıların etkili olduğu belirtiliyor. 39. sıradaki Londra’nın hava kirliliği, trafik ve iklim nedeniyle sıralamada gerilerde kaldığı ifade ediliyor.

Viyana ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için, Kadıköy Akademi olarak Ocak ayında hazırladığımız  Viyana Kent Profili’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: BBC Türkçe