You are here

Toronto Boş Ev Vergisi Uygulamasını Başlattı

Boş Evler Vergisi, dünyada ilk kez 2016’da Kanada’nın Vancouver şehrinde uygulanmıştı. Artan konut fiyatlarıyla boş kalan konutların artması ülkemizde de son dönemde tartışma yaratırken konuyla ilgili son haber Toronto’dan geldi. Toronto belediyesi geçtiğimiz günlerde, “Boş Evler Vergisi”ni hayata geçirdiğini duyurdu.

2019’da Şehir Meclisi, Toronto’da boş ev vergisinin olası uygulamasıyla ilgili bilgi istedi. Aralık 2020 toplantısında Belediye Meclisi, Belediye personelinden boş konut vergisi programını desteklemek için önemli vergi tasarım özellikleri ve idari yapılar geliştirmelerini ve 2021’in ikinci çeyreğinin sonuna kadar boş konut vergisi için önerilen bir tasarımla geri bildirimde bulunmalarını istedi. 2022’de vergi uygulaması için harekete geçildi.

Ev sahiplerinin var olan konutlarını düşük fiyattan kiralamak yerine boş bırakarak fiyatını artırmaya çalışması sonucu artan boş evlerin sayısı, vergilendirme sistemini gündeme getirdi. Ev sahiplerini boş olan konutları için vergi ödemekle uygun bir fiyata kiralamak arasında seçime zorlayan bu vergilendirme sistemi, 2023 yılında Toronto’da uygulanmaya başladı.

Toronto belediyesinin resmi sitesinden yapılan açıklamada vergiden muafiyetin yalnızca ev sahibinin kendisinin veya bir yakınının evde ikamet etmesi, evin kiralanması, ev sahibinin ölümü veya rahatsızlık nedeniyle hastanede kalıyor oluşu, evin ikamete uygun olmaması beyanı, boş mülkün onarım veya tadilattan geçiyor olması gibi durumlarda mümkün olacağı belirtildi.

Vergi yükümlülüğü konutun sene bazında altı aydan fazla boş kalması durumunda oluşuyor ve Mevcut Değer Değerlendirmesinin (Current Value Assessment) yüzde biri oranında ödeneceği belirtiliyor. Boş ev durumunun bildirilmemesi veya yanlış beyanda bulunulması durumunda ise ev sahibine 250 ila 10.000 ABD Doları arasında para cezası uygulanabiliyor.

Kaynak: Toronto.ca

Top