You are here

The Hot Heart: Helsinki’de ısınmayı karbondan arındıracak yenilikçi bir proje

The Hot Heart, herhangi bir karbon emisyonu olmadan ısı dağıtmanın yanı sıra, vatandaşlara ve turistlere tropikal ormanlar ve sıcak su havuzları sunacak bir proje. Geçen hafta, Helsinki Belediye Başkanı Jan Vapaavuori, Helsinki Enerji Mücadelesinin 4 Ödül Kazananını açıkladı: HIVE, Beyond Fossils, Smart Salt City ve The Hot Heart. Ekipleri tek bir soruya çözüm bulmakla görevlendirdi: “Mümkün olduğunca az biyokütle kullanarak Helsinki’nin ısıtmasını nasıl karbonsuzlaştırabiliriz?”

Dört ekip de bu soruna yenilikçi çözümler bulurken, The Hot Heart projesi özellikle övgü ve ilgi gördü. The Hot Heart sistemi, 225 m çapında 10 adet silindirik rezervuardan oluşacak ve yaklaşık 10 milyon metreküp sıcak su ile doldurulacak. Bunun için önce mevcut yenilenebilir kaynaklardan gelen enerjiyi kullanarak deniz suyu ısıya dönüştürülecek. Daha sonra ihtiyaç duyulduğunda bu enerji depolanacak. Ardından depolar Helsinki’nin ısıtma sistemine bağlanacak. Böylece, kent genelinde ısı, daha düşük fiyatlarla ve karbon emisyonu olmadan dağıtılabilecek.

Hot Heart projesi, 2028 yılına kadar “Helsinki modeli” olarak anılmayı hedefliyor. Diğer bir deyişle, 10 yılın sonunda, diğer ülkelerin de bu sistemi kendi kentlerine uygulaması umuluyor.

Kaynak: The Mayor

Top