Share

Papa Francesco’dan “Kent Hakkı” Açılımı

Papa Francesco’nun ses getiren ABD gezisi, sürdürülebilir kentsel gelişme konusuna odaklandı.

Rotasında Washington, New York ve Philadelphia’nın bulunduğu altı günlük ABD gezisinde, Papa Francesco, 21. yüzyılın en önemli meselelerinden olan sürdürülebilir kentleşmeye dair demeçler verdi.

New York Madison Square Garden’da verdiği Cuma akşamı vaazında Papa’nın, kentin olanaklarına erişimin bir insan hakkı olduğunu savunan ve giderek yaygınlaşan bir yaklaşım olan “kent hakkı” kavramını kullanması dikkat çekti. Sonraki gün ziyaret ettiği Philadelphia’da İspanyol ağırlıklı bir dinleyici kitlesine İspanyolca olarak yaptığı konuşmasında ise, Papa Francesco ABD kentlerinin değişen demografik yapısında göçmenlerin de rol oynadığını doğruladı. ABD’ye yaptığı ilk ziyareti kapsamında, Papa ayrıca dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin Avrupa’da ortaya çıkan mülteci krizi konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini hatırlattı.

Madison Square Garden’da yaptığı, 20 bin kişinin dinlediği konuşmada Papa şunları kaydetti: “Bir mega kentte yaşamak her zaman kolay değildir. Yine de büyük kentler dünyamızın gizli zenginliklerini, yani kültürel, geleneksel ve tarihsel çeşitliliğin zenginliğini hatırlatıyor. Birçok dili, giyim tarzını ve yemek kültürünü bir arada yaşatabiliyor.”

Kent hakkı kavramı ilk kez Fransız filozof Henrie Lefebvre tarafından 1968 yılında kullanıldı. Kent hakkı kavramı daha sonra gecekondularda ve işgal evlerinde yaşayan kent sakinlerinin, kırdan kente göçen toplulukların ve kent yoksullarının haklarını savunan toplumcu hareketler tarafından benimsendi ve halen kullanılıyor.

Papa, 25 Eylül'de New York'taydı. (Eric Thayer/Pool via EPA/Landov)
Papa, 25 Eylül’de New York’taydı. (Eric Thayer/Pool via EPA/Landov)

Kaynak: Citiscope