Share

Pandemi dönemi buluşlarını sürdürmek için 4 yol

Pandeminin ilk günlerinde kent yöneticileri her zamankinden daha hızlı bir şekilde harekete geçerek COVID testi, gıda dağıtım hizmetleri, barınma destekleri gibi birçok müdahaleyi başlattı. Örneğin, caddeleri trafiğe kapatarak, yayalara, bisikletlilere ve restoranlara vermek oldukça ilgi çekici olmuştu. Bu “yavaş sokak” deneyleri küçük işletmelerin ayakta kalmasına yardımcı da oldu. Şimdi ise kentler eskiye dönmeye başladıkça, bu buluşların hangilerinin kalıcı olacağı tartışılıyor ve bu kapsamda “yavaş sokaklar” yine ön plana çıkıyor. Denver, Houston ve Oakland, California gibi kentler, trafik kısıtlarını en azından 2022’ye kadar uzattıklarını ilan ettiler. Uzmanlarla yapılan görüşmelerin sonucuna göreyse bu tür buluşları sürdürmek için dört bileşen kendini gösteriyor. İşte o dört bileşen:

Toplulukla etkileşim kurun
Yavaş sokaklar popüler olsa da her şeyin eskisi gibi olması için baskı sürüyor. Bu nedenle Boston’da yerleşim ve kentsel tasarım danışmanı olan Jonathan Berk, toplulukların bu denemeler hakkında ne düşündüklerine derinlemesine girmenin çok önemli olduğunu ifade ediyor. Ulusal Kent Ulaştırma Yetkilileri Birliği’nde (NACTO) program yöneticisi olan Jenny O’Connell ise en etkili katılımın, başlangıçtan itibaren projeleri birlikte oluşturmak için topluluk ile ortaklık kurmaktan geçtiğini söylüyor ve ekliyor: “Toplulukla ilgili uzmanlık topluluk içinde yapılır”.

Yön değiştirmeye hazır olun
Yenilik, yinelemeyi ve ilerledikçe öğrenmeye ve uyum sağlamaya açık olmayı gerektirir. Örneğin, birçok siyahi ve Latin sakinin yaşadığı East Oakland’da, yavaş sokakların, Ulaştırma Bakanlığı’ndan beklenen ilk şey olmadığı görüldü. Bunun yerine bölge sakinleri, ana yollarda karşıdan karşıya geçmenin daha güvenli olmasını ve araçların yavaşlamasını istediler. “Yeni şeyler denemekten ve hem olumlu geri bildirimlerden hem de eleştirilerden öğrenmekten korkmuyoruz” diyen Belediye Başkanı Libby Schaaf, COVID-19 test alanlarına ve gıda dağıtım merkezlerine daha güvenli erişim sağlamak için yoğun caddeleri araç trafiğine tümden kapattı.

Veri kullanın
İnovasyon, hem nereden başlayacağını bilmek hem de bir deneyimin etkisini ölçmek için veri gerektirir. Vancouver, 2011’de bisiklet yolları oluşturduğunda, kent merkezindeki işletme sahipleri buna itiraz etti. Çünkü bisiklet yollarına verilen park alanlarının kaybının işletmelere zarar vereceğinden endişe duyuyorlardı. Ancak Kentsel planlamacı Brent Toderian’ın, araç sürüşündeki somut düşüşleri ve özellikle kadınların bisiklete binmesindeki büyük artış olduğunu gösterdiği etki analizi bu durumu tersine çevirdi.

Liderlik önemlidir
Nihayetinde, sokaklarımızı kullanma şeklimiz gibi büyük dönüşümler siyasi liderlik gerektiriyor. Toderian, Oakland Belediye Başkanı’nın dogmatik olmaktan ziyade topluluk geri bildirimlerine yanıt vermede çevik olmasının önemine işaret ediyor. Toderian, cesur liderliğin, kent sakinlerinin hissedebileceği geniş kapsamlı değişiklikler yapmak anlamına geldiğine ve yavaş sokaklar gibi uygulamaların yeni normalin bir parçası haline gelmesinde bu liderliğin payı olduğuna da değiniyor.

Kaynak: Bloomberg Cities Network