Share

Olimpia Antik Kenti Dijital Ortamda Ziyarete Açılıyor

Microsoft ile Yunanistan hükümetinin yaptığı anlaşma doğrultusunda Olimpia Antik Kenti’ni sanal ortama taşınıyor. Yapay zeka algoritmalarıyla antik kentin haritası çıkarılacak ve sanal ziyaretçiler artırılmış gerçeklik sayesinde kentin 2000 yıl önceki halini tecrübe edebilme fırsatına kavuşacak. Ziyaretçiler, sanal antik kenti ister uzaktan isterse sit alanında telefon uygulamasıyla gezebilecek.

Sanal antik kent, geçtiğimiz ay içerisinde şirket adını Meta olarak değiştiren Facebook’a karşı metaverse platformunda rekabet edebilmek isteyen Microsoft’un bu alanda yaptığı atılımlardan birini oluşturuyor.

Sergilenecek 27 anıt arasında olimpiyat stadyumu, Zeus ve Hera tapınakları, ve ünlü heykeltıraş Fidias’ın atölyesi de bulunuyor. Binalar gerçek hayattaki uzaklıklarına göre yerleştirildi. Binaların zaman içerisinde yaşadıkları değişimler ve binalardaki farklı dönemlerdeki arkeolojik eserler gözlemlenebiliyor.

Kamera ve dronelarla antik kentin yerden ve havadan yüzlerce fotoğrafı çekildi. Daha sonra, Microsoft AI bu fotoğrafları işleyerek modeller oluşturdu. Brad Smith projeyle ilgili olarak heyecanını “Olimpia Antik Kenti’ni dijital ortama aktarabilmek, önemli bir kültürel miras başarısıdır. Beşeri bilimler ve ileri teknolojiyi Dünya yararına kullanabilmeyi ve gelecek nesilleri yeni yöntemlerle geçmişi keşfedebilmelerine dair cesaretlenmelerini sağlayacaktır” sözleriyle ifade ediyor.

Kaynak: BBC