You are here

New York’ta Bir Devrin Sonu: Ankesörlü Telefonlar Kaldırıldı

New York’ta bir devrin sonuna gelindi. Yetkililer son telefon kulübelerini de kaldırdılar. Ancak birçoğunun yerine Wi-Fi kioskları yerleştiriliyor. 

New York’un geçmişle kurduğu bağlardan biri resmen kesildi. Şehrin son ankesörlü telefonu pazartesi sabahı Times Meydanı’ndan yerel yetkililerin de katıldığı bir törenle kaldırıldı. Şehir genelinde Wi-Fi kiosklarını genişletme planının bir parçası olarak,  ankesörlü telefonlar birer birer kaldırıldı. Pazartesi günü kaldırılan ankesörlü telefon, Mart 2015’te sayısı 8.178 olan telefonların son kalıntılarından biriydi. Kaldırılan son ankesörlü telefonun yeni adresi ise New York Şehri Müzesi’nin “Analog Şehir” sergisi oldu.

Törene de katılan Manhattan Başkan’ı Mark D. Levine, attığı bir tweet‘te “Bu gerçekten bir çağın sonu ama umarız ki aynı zamanda teknolojiye erişimde daha adil yeni bir çağın da başlangıcı olur” dedi.

Özel bir şirketle yapılan konsorsiyum sonrasında 2015’ten beri ankesörlü telefonların yerini almaya başlayan kiosklar, uygunsuz kullanımlar ve gizlilik gibi tartışmalara neden olurken, zamanla bazı özellikleri kaldırıldı. Kiosklar günümüzde, kullanıcıları ücretsiz telefon görüşmesi özelliğiyle sosyal hizmetlere bağlamak, etkileşimli haritalara erişmek ve bir USB şarj istasyonu görevi görmek gibi özelliklere sahip.

Son telefon kulübesi bir törenle kaldırıldı.

Ankesörlü telefonlar New York’ta tamamen kaldırılmış olsa da başka yerlerde kullanılmaya devam ediyor. Fotoğraf sanatçısı Eric Kunsman, New York’un Rochester bölgesindeki tüm ankesörlü telefonların, ekonomik zorlukların en yoğun olduğu mahallelerde olduğunu fark etti ve bunu belgelemeye başladı. Telefonların buralardaki varlıkları, kısmen kimsenin onları kaldırma zahmetine girişmemesiydi. Kunsman’a göre, özellikle evsiz insanlar olmak üzere hâlâ onları kullananlar var.

Kaynak: Bloomberg

Top