You are here

Mimarlık Yaz Atölyesi Tamamlandı

Kadıköy Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilciliği (Kadıköy) arasındaki işbirliği sonucunda, 5-19 Ağustos tarihleri arasında, Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerine yönelik Mimarlık Atölyesi tamamlandı.

Kadıköy Belediyesi ile Mimarlar Odası arasında imzalanan protokol kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle, 5-19 Ağustos’ta, Kadıköy’de, Kurbağalıdere havzasının çevresindeki kamusal alanların yeniden düzenlenmesini amaçlayan, “Mimarlık Yaz Atölyesi” çalışması tamamlandı.

Öğrencilere, kamusal alan, kente katılım, kent hakkı, kamu yararı, sürdürülebilir çevre, toplumsal eşitlik gibi kavramlarını tanıtmayı ve bu kavramların savunulabilmesine yönelik deneyim kazandırmayı ve fikir-proje geliştirme ortamları sağlamayı amaçlayan mimarlık atölyesine, Kadıköy Akademi, Tasarım Atölyesi Kadıköy gibi belediyenin çeşitli birimleri ve Mimarlar Odası Kadıköy Şubesi ev sahipliği yaptı.

Atölye çalışması; Kadıköy Yoğurtçu Parkı, Kadıköy Belediyesi, Hasanpaşa İETT garajı ve D100 Uzunçayır bölgesi arasındaki Kurbağalıdere havzasının çevresinde gerçekleştirildi. Atölye kapsamında Mimar Sinan Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden çeşitli akademisyenler tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

Ayrıca, Mimarlık Yaz Atölyesi kapsamında öğrencilere anlatımlı rehber eşliğinde Kadıköy kent gezileri, akademisyenler eşliğinde ise teknik alan gezileri düzenlendi. Aynı zamanda İstanbul’un tarihi yalıları, Hasanpaşa Gazhanesi ve Haydarpaşa Garı’na inceleme gezileri gerçekleştirildi. Kadıköy Akademi’de de atölye çalışmalarını sürdüren öğrenciler, burada kent temalı bir film gösterimine katıldılar. Öğrenciler ayrıca, Tasarım Atölyesi Kadıköy’ün uygulamalarından biri olan “şok kıyı köşe uygulaması”nı Caferağa Mahallesi’nde uygulama şansı yakaladılar.

Programın sonunda 15 gün içinde hazırladıkları projeleri sunan öğrenciler, katılım belgelerini Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Başkan Yardımcısı Başar Necipoğlu ve Mimarlar Odası Kadıköy Şube Başkanı Saltık Yüceer’den teslim aldılar.

IMG_1258IMG_8823IMG_1513IMG_9047IMG_0414IMG_9050

Top