You are here

Malmö Belediyesi Çalışanları, Sürdürülebilir Hareketlilik Konusunda Örnek Teşkil Edecekler

İsveç kenti Malmö’nün Kent Meclisi, geçen hafta iklim açısından nötr bir kent olma hedefine yönelik olarak belediye çalışanları için yeni bir ulaşım politikasını kabul etti. 1 Mart’ta resmi olarak uygulanmaya başlanacak olan söz konusu yeni politika iki bölümden oluşuyor: Bir yandan, belediye çalışanları daha çok çevre dostu ulaşımı kullanacak; diğer yandan da çalışma saatleri dışında da genel karbon etkilerini azaltmaya yardımcı olabilmeleri için birer bisiklet de edinecekler.

Dijital dönüşüm de bunun bir parçası
Koronavirüs salgını sırasında herhangi bir şey netleştiyse, bu, yüz yüze toplantılara ihtiyaç duymadan birçok resmi işin yürütülebileceğiydi. Çevrimiçi formatın giderek daha yaygın hale geldiği toplantı ve konferanslar önemli oldukları kadar verimli ve düşük maliyetlidir.

Meclis önerisi, seyahat gerekli olduğunda, mümkün olduğunca alternatif ve sürdürülebilir bir modelin seçilmesi gerektiğini şart koşmaktadır. Kısa yolculuklar için bu, araba veya taksi kullanmak yerine bisiklete binmek, yürümek veya otobüse veya trene binmek anlamına geliyor. Bir otomobilin kullanılması gerekiyorsa da bireysel araçlar yerine çevre standartlarını karşılayan belediye araçlarının kullanılması anlamına geliyor. Başka bir kente gitmek gibi daha uzun yolculuklar için ise çalışanlar uçak yerine trenleri tercih etmelidir. Sonuçta iş uçuşlarının, belediye çalışanlarının karbon ayak izine en büyük katkısı olduğu biliniyor.

Son olarak, Kent Meclisi, hareketlilik alışkanlıklarındaki bu değişikliğin daha kapsamlı ve bir arada olmasını istiyor. Bu nedenle çalışanlarına indirimli olarak kiralanabilen ve ardından üç yıllık kullanımdan sonra piyasa değerinden satın alınabilen bisikletleri sağlıyor.

Kaynak: The Mayor

Top