You are here

Finlandiya’da Kentsel Tarım

Uygun desteği almaları şartıyla çatılar yaşamın pratik ve önemli bir parçası haline gelebilir. Öyle ki kentsel tarım, Avrupa’nın her yerinde, tam da binaların tepesinde hız kazanıyor. Avrupa Bölgesel ve Kalkınma Fonu kapsamında sağlanan AB finansmanı ile çatıda tarım önemli ölçüde artırılabilecek. Böylelikle daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir toplumun da önü açılabileceği düşünülüyor.

Avrupa Birliği ve üye devletleri, döngüsel ve sürdürülebilir toplumlar inşa etmeye ve karbon emisyonlarını azaltmaya kararlı oldukları için bu hedeflere yönelik farklı projelere destek veriyorlar. Bu tür projelerin en son örneklerinden biri de Helsinki, Espoo, Vantaa, Tampere, Turku ve Oulu dahil olmak üzere altı büyük şehri bir araya getiren Circular Hood Food projesi.
Kent tarımı Finlandiya’da halihazırda son derece popüler. Circular Hood Food ise bunu geliştirmeyi kolaylaştıracak; vatandaşlar ve mülk sahipleri için süreci düzene sokması ve herkesin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada rol oynamasını kolaylaştıracak rehberler geliştirerek kentsel tarımın büyümesinin yolunu açacak.

Circular Hood Food, Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu tarafından finanse ediliyor ve Aralık 2021’de tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: The Mayor

Top