Share

Lizbon, Metropol Bölgesindeki İklim Etkilerini Yakından İnceleyecek

Lizbon yetkilileri halka, büyük Lizbon Metropolitan Bölgesi’ni (AML) oluşturan 18 belediyenin topraklarında dijital meteoroloji sisteminin kurulmasına izin verecek bir hibe kazandığını bildirdi. CLIMA.AML olarak bilinen proje ile 9 adet kentsel ölçüm sistemi içerecek ve hava durumu modelleri ile bunların orada yaşayan topluluklar üzerindeki etkilerinin sürekli izlenmesini sağlamak için verileri analiz edilebilen ücretsiz bir çevrimiçi platform içerecek.

Aşırı iklim olayları son yıllarda daha fazla dikkat çekiyor
Proje, yerel düzeyde iklim değişikliğinin daha iyi ve daha bütüncül bir şekilde senkronize edilmesini ve anlaşılmasını sağlayacak 5 adımdan oluşuyor:

İlk adım, yukarıda belirtilen sensörlerin ve izleme sisteminin kurulması.
Bir sonraki, AML topraklarında meydana gelen, sıcak hava dalgaları, soğuk dalgalar, şiddetli yağmurlar, seller gibi meteorolojik olayların incelenmesi olacak. Bu tür fenomenlere yol açabilecek koşulların yanı sıra, önleyici programlar, metodolojiler, politikalar geliştirmek amacıyla topluluklar üzerindeki sonraki etkileri de incelenecek.

Üçüncü adımda ise, yaz mevsiminde kentteki ısı adalarının etkisini incelemeyi içeriyor. Ayrıca, Portekiz ve Norveç belediyeleri arasında, iyi uygulamaların paylaşılması ve belediye teknisyenlerinin yeni sistemin kullanımı konusunda eğitilmesi ve aşırı hava koşullarıyla ilişkili uyarı eşiklerinin geliştirilmesi amacıyla kurumsal işbirliği de planlanıyor.

Son olarak, iklim değişikliğinin ve sürdürülebilir yaşam tarzlarının önemi konusunda bir farkındalık yaratma kampanyası oluşturmak amacıyla eğitim kurumları ile bir ortaklık geliştirilecek.

İnsanlar pandemiyle mücadeleye odaklanmış durumda, ancak, iklim krizi, kentleşme paratikleri, tüketim alışkanlıklarımız ve bunlara bağlı olarak gelişen aşırı iklim olayları yakın gelecekte çok daha büyük sorunlarla boğuşmamıza neden olacak.
Görsel: Graeme MacKay

Kaynak: The Mayor