Share

Londra’da Trafiğin En yoğun Olduğu Saatlerde Yakında Arabadan Daha Çok Bisiklet Olabilir

Londra Ulaştırma Dairesi (TfL)’nin hazırladığı yeni rapora göre, şehir merkezindeki araç sayısı hızla düşerken bisiklet sayısı ciddi oranda yükseliyor ve yakın zamanda bisikletler, trafiğin yoğun olduğu saatlerde araç sayısını geçeceğe benziyor.

Rapora göre, merkez Londra’da araç sayısı milenyumdan bu yana yarıdan da aza indi. 2000 yılında her gün ortalama 137 bin sürücü trafiğe çıkarken, 2014 yılında bu sayı 64 bine geriledi. Trafikteki araç sayısındaki bu düşüş, büyük ölçüde 2003 yılında yürürlüğe giren trafik yoğunluğu ücreti sayesinde gerçekleşti ve sayı, ilerleyen yıllarda istikrarlı bir şekilde azalmaya devam etti. Bu arada, bisiklet sayısında hızlı bir artış yaşandı. 2000 yılında trafiğin yoğun olduğu saatlerde 12.000 insan bisiklet kullanmayı tercih ederken, bu sayı 2014’te 36.000’e yükseldi. 1990’da Londra’da 40 bin bisikletli mevcut iken, bugün 180 binden fazla bisikletlinin trafikte yer alması söz konusu. Bisiklet kullanıcılarının sayısının araç sürücülerinin sayısını geçmesi için henüz birkaç yıl daha olsa da, en hızlı büyümenin meydana geldiği 2008 yılından beri onların sayısı ciddi oranda artmaya devam ediyor.

ce340dd7098c21a717

 

 

 

 

 

 

 

Londra’nın kötü hava kalitesinden rahatsız olan herkes için bisiklet kullanımındaki artış kesinlikle iyi bir haber. Ancak yetkililerin, bisiklet kullanımındaki hızlı yükselişin devam edeceğinden emin olmak için yeterli değişiklikler yapıp yapmadığı ise önemli bir soru. Londra’da yerel yönetim bisikletliler için korumalı yollar yapılmasına, var olan yolların özellikle kavşakların gözden geçirilerek daha güvenli hale getirilmesine önem veriyor. Ancak, Lonralılar, Londra Ulaştırma Dairesi’nin (TfL) önümüzdeki 6 yıl boyunca bir metro istasyonunun yenilenmesine, Londra’nın tüm bisiklet altyapısına ayırdığı miktardan daha fazla harcayacak olmasına dikkat çekerek bunun yeterli olmadığını söylüyorlar. Ayrıca önemli bisiklet planlarının durdurulması ve alternatif bir arka sokak bisiklet yolları sistemi olan London’s Quietways Network’ün de ertelenmesi söz konusu. Londra’da bisiklet kullanımındaki artış durdurulamaz gözükse de, bu yükselişi sürdürülebilir kılmak adına kent yönetiminin bu konuda bir şeyler yapması gerekiyor.

 

Kaynak: CityLab