You are here

Lombardiya’da Trafik Karbondan Arındırılıyor

İtalya’nın Lombardiya bölgesi, trafiğin karbondan arındırılması konusunu ciddiye alma isteklerini ortaya koyan bir mali teşvik programını duyurdu. Yeni bir araç satın almak isteyen ve elektrikli veya düşük emisyonlu bir modeli tercih etme eğiliminde olan tüketicilere bu ve gelecek yıl 36 milyon avronun doğrudan hibe olarak kullanılacağı bir program açıklandı. 1 Mart’tan itibaren alıcılara sunulacak olan plan, aynı zamanda elektrikli scooter ve motosikletlerin satın alınmasına yönelik yardımı da ön plana çıkarıyor.

Bu teşvik, gelecekteki sürdürülebilirlik girişimleri açısından buzdağının yalnızca görünen kısmı da olsa, araçların kademeli olarak alternatif teknolojilere dönüşümünü teşvik ediyor. Böylece yetkililerinin iklim krizi konusunda üzerlerine düşeni yapma niyetini göstermeyi amaçlıyor.

Meclis Üyesi Raffaele Cattaneo, “bunun bir teşvik paketinin ilk adımı olduğunu ve ardından 64 milyon avroluk müdahalelerin yapılacağını” duyurdu. Bu müdahaleler arasında “enerjinin üretimi ve dağıtımı için biyokütle tesisleri ve iklim değişikliğiyle mücadele için toprağın ağaçlarla ve kamusal alanların yeşillendirilmesiyle su geçirmez hale getirilmesi” gibi adımlar da yer alıyor.

Kaynak: The Mayor

Top