You are here
Home > Genel

Ljubljana’nın Ana Caddesi Yeniden Hayat Buldu

Slovenska Cesta Caddesi’ni, Slovenya’nın başkenti Ljubljana’nın kalbi olarak düşünebiliriz. Başkentin kuzey ve güney aksını birbirine bağlayan cadde, kentin en kalabalık bölgelerinin kesiştiği bir yer olarak önemli bir insan ve araç trafiğini barındırıyordu. Dolayısıyla, caddeden geçenler gürültü kirliliğiyle karşı karşıya kalmak durumundaydı. 2008’de belediyenin burayı kademeli olarak çekici bir kamusal alana dönüştürmeye karar vermesiyle, Slovenska Cesta bir gürültü ve hava kirliliği merkezinden Doğu Avrupa’nın en hareketli başkentlerinden birinin sıcak noktasına dönüşmeye başladı.

Kaldırımların genişletilmesi ve bisiklet yollarının eklenmesiyle eskiden dört şeritli olan yol, iki şeride indirilerek sadece toplu ulaşım ve belli zamanlar girebilen hizmet araçlarına özel hale getirildi. Aynı zamanda, sokak lambalarının yenilenmesi, yeni besleyici yolların yapılması ve simge binaların renovasyonu ile cadde baştan aşağı bir değişim geçirdi.

Sokağın yeniden hayat bulmasıyla Ljubljana, 2021 Avrupa Kentleri Ödülleri’nde “kamusal alan planlaması” kategorisinde aday olarak gösterildi. Belediye başkan vekili, Janez Koželj, “sokakların, binaların, ulaşım araçlarının, hizmetlerin ve bilginin paylaşılmasının geleceğin sürdürülebilir kentleri için ana tema” olacağını belirtiyor.

Kentin yeni baştan ele alınması, öncelikle zemini kaplayan optik sanat görselleri, geçici yerleştirme sanatı gösterileri ve sosyal performanslarla başladı. Küçük ve düşük bütçeli değişiklikleri, daha büyük sanat etkinlikleri takip etti. Ayrıca sokağın özel ulaşıma tamamen kapatılmasına geçmeden önce belli dönemler kapatılması test edildi. Alınan olumlu geri dönüş sonrası sokak günümüzdeki halini aldı ve bir kültür merkezi olarak varlığını sürdürüyor.

Kaynak: Eurocities

Top