Share

Elektrikle Çalışan Araçları Şarj Eden Yollar Geliyor

Elektrikle çalışan arabalar daha yeşil bir gelecek vaat ediyor. Ancak mevcut batarya teknolojisi tek bir şarj ile gidilebilen yol miktarını kısıtlayan bir nitelikte. Ancak artık araçları giderken şarj edebilecek “elektrikli yolların” hayata geçirilmesi söz konusu olabilir.

İngiliz hükümeti, 200.000 pound harcayarak, bu fikrin uygulanabilir olup olmadığına dair bir araştırma yürüttü ve 18 ay süre boyunca bir özel deneme uygulaması gerçekleştirecek. Bu deneme başarılı olduğu takdirde, en az 500 milyon pound ek yatırım yapılarak, elektrikli yollar hayata geçirilecek ve düşük emisyonlu araçların daha yoğun kullanımı böylelikle teşvik edilmiş olacak.

Konuyla ilgili olarak kablosuz şarj teknolojisinin de hem otobüsler hem de telefonlar için işe yaradığı kanıtlanmıştı. Güney Kore’deki mevcut bir uygulamada, 12 kilometrelik bir yol boyunca otobüsler yolda giderken şarj edilebilir durumda.

Uzmanlara göre, batarya teknolojisi gün geçtikçe gelişiyor ve sürekli şarj etme ihtiyacı da bu gelişmeyle birlikte ortadan kalkmaya başlayacak.

Kaynak: Quartz.Com