You are here
Home > Genel

Lizbon’da Otomobillerin Kent Merkezinden Geçmesi Yasaklanıyor

Üç aylık bir deneme süresi için 26 Nisan’da uygulanmaya başlanacak olan plana göre, Lizbon’un kent merkezinin kalbinden araç geçişi yasaklanacak. Bunun ötesindeki daha geniş bir bölge ise 3,5 metrik tonun üzerindeki çoğu aracın – turist otobüsleri dahil ve toplu taşıma aracı hariç – sabah 8 ile akşam 8 arasında girişini engellenecek. Bölgelerin uygulamaya konulmasının ardından, buradan geçmeye çalışan araçlar kent merkezinin hemen ötesindeki ana yollardan oluşan yarı dairesel bir halkaya yönlendirilecek ve bu da fiili bir çevre yolu görevi görecek. Plan tam bir araba yasağı getirmese de Portekiz başkentinin tarihi kalbindeki trafiği önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Lizbon Belediye Başkan Yardımcısı Anacoreta Correia planın “dinamik olduğunu, görünürde bir sonu olmadığını ve çalışmaların tamamlanması ilerledikçe değişeceğini” vurguladı. Bölgelendirme özel araçlara en düşkün olanların bile mantıklı bulabileceği gerekçelerle temellendiriliyor. Bu yaz Lizbon’un merkezinde bir dizi önemli inşaata hazırlanılıyor: iki yeni istasyon oluşturacak bir metro uzatması, şehrin kıyısı boyunca su baskınlarını önlemek için yeni yağmur suyu kanallarının kurulması, sokakların yenilenmesi ve kanalizasyon çalışmaları. Bu birleşik aksaklıklar, özellikle trafik normal seyrinde devam ederse, yolların tıkanması riskini taşıyor.

Yine de havada, bu kısa vadeli pragmatizmin tek başına gösterebileceğinden daha büyük bir değişim duygusu var. Belediye, en azından bazı önlemlerin kalıcı olacağını, gündüz ağır yük taşıtlarına getirilen yasağın neredeyse kesin olarak kalıcı olacağını ifade ediyor. Lizbon’un mevcut metro genişletme çalışmaları da yakın gelecekte iki hatta daha devam edecek, bu da şehrin bu yaz karşı karşıya kaldığı merkezi yol sistemindeki aksaklıkların devam edebileceği anlamına geliyor.

Bazı Portekizli ulaşım uzmanlarının da belirttiği gibi bu plan Lizbon’un 2030 yılına kadar karbon nötr olma gibi zorlu bir hedefe ulaşmasına da yardımcı olabilir ki bu hedef Lizbon Belediye Başkanı Carlos Moedas tarafından Avrupa Birliği Araştırma, Bilim ve İnovasyon Komiseri olarak görev yaptığı dönemde aktif bir şekilde desteklenmişti.

Lizbon’daki inşaatlar politika değişiklikleri için bir bahane olsun ya da olmasın, bu değişiklikler kenti araba yasaklama politikalarının öncüsü haline getirmiyor. Paris ve Amsterdam halihazırda kent içi trafiği engellemek için önlemler alırken, Londra uzun zamandır trafik sıkışıklığı ücreti ile trafiğe karşı güçlü bir caydırıcılığa sahip. Büyük Avrupa kentlerinde merkez bölgelerden araçla geçme alışkanlığı yakında geçmişte kalacakmış gibi görünüyor.

Kaynak: CityLab

Top