You are here
Home > Blog

Kaldırımlardaki Masalar Yürünebilirliği Sağlamak için Mucizevi Bir Çözüm

Steve Mouzon – Better! Cities & Towns

Yürünebilirlik seviyesi yüksek bir yer yaratmak için önemli olan tek şey nasıl inşa edildiği veya sadece fiziksel olarak yürünebilir olması değil. Kent sakinlerinde bir yerde yürüme isteği uyandıran en önemli şeylerden biri de diğer insanların oradaki varlığı. Bir yaya, sokakta yürüdüğünde yalnızca bir süreliğine o sokakta bulunmuş olur. Oysa, bir şeyler yemek için bir yere oturduğunda, bir saat veya daha fazla süre orada bulunmuş olacaktır. İşte bu nedenle, kafelerin kaldırımlara koyacağı masalar, insanların sokaklarda yürüme isteğini arttıracak en önemli araç.

İlginç bir biçimde, kaldırım kafeleri yürüme isteği duyduğumuz yerlerin hem nedeni, hem de sonucu olarak düşünülebilir. Bu tür mekanlar yayaların rağbet etmediği yerlerde zaten kurulmazken, kuruldukları yeri de daha çekici kıldıkça daha fazla müşteri kazanabiliyor. Bu tür mekanlar kurulurken dikkat edilecek hususlar ise aşağıdaki gibi:

yol-kenari-kalin-demir-direkler
Kısa ve kalın yol direkleri, hareket halindeki araçlara karşı en iyi savunma çözümü. Bu tür direklerin birbirlerine daha sık yerleştirilmesi, emniyet hissini de arttıracaktır.
yol-kenari-saksilar
Yol kenarlarına yerleştirilecek büyük saksılar da hem gölge yapan hem de koruyucu işlev görebilir ve bitki ve çiçekleri sayesinde güzel görünür.
yola-park-eden-araclar-yurunebilirlik
Arabaların yola park etmesi de yine koruma bariyeri oluşturması ve sokaktaki trafiğin hızını kesmesi açısından avantajlıdır.

 

 

Top