You are here

İklim Önlemleri New York’u Kurtaramıyor

Reynard Loki – Alternet

ABD İklim Merkezi ve Almanya İklim Değişikliği Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa yaptığı bir araştırmaya göre ABD kentleri önümüzdeki on yıllar içinde küresel ısınma nedeniyle yükselecek olan su seviyelerinin altında kalacak ve yaşanamaz hale gelecek.

Yapılan araştırmada, son dönemde dünya çapında ülkelerin ve yerel yönetimlerin gündeminde olan iklim değişikliğiyle mücadele önlemleri eksiksiz bir biçimde uygulansa dahi, ABD’de 400’ün üzerinde kentin sular altında kalacağı belirtiliyor. En kötü ihtimal düşünüldüğünde, New York kenti iklim değişikliği nedeniyle 2085 yılına dek yaşanamaz hale geliyor.

Raporun yazarlarından Benjamin H. Strauss’a göre, bu tür felaketlerin önümüzdeki yüzyılda bile yaşanması muhtemelken, sürenin uzaması da mümkün. İklim değişikliğiyle mücadele için günümüzde alınan önlemlerin birçok kenti kurtaramayacak oluşunun nedeniyse, insanların iklime halihazırda verdiği zararın, (önlem alınsa dahi) önümüzdeki yüzyıllar boyunca gezegen yüzeyindeki hava sıcaklığını zaten etkilemeye devam edecek olması.

New York ve Princeton’da merkezleri bulunan, kar amacı gütmeyen bir iklim araştırma kuruluşu olan Amerikan İklim Merkezi’ne (Climate Central) göre “Geçmişte neden olunan karbon salımı, halihazırda sadece ABD’de birkaç yüz kenti sular altına gömecek derecede deniz suyu seviyesi yükseliş potansiyeli biriktirmiş oldu.”

Top