You are here

Kadıköy Akademi Çarşamba Toplantıları: “Dünyada ve Türkiye’de e-spor”

E-sporun ne olduğu, ulusal ve uluslararası ölçekte alanda yürütülen çalışmaların neler olduğu üzerine, 17 Şubat 2016 Çarşamba akşamı, Riot Games Türkiye’den Bora Koçyiğit, Kadıköy Akademi’de bir sunum yaptı.

E-sporun, hem Türkiye’de hem de dünya genelinde oldukça geniş bir oyuncu, meraklı ve izleyici kitlesi olduğunu belirten Koçyiğit, e-sporun profesyonel bir spor dalı olarak tanınması noktasında ise Türkiye’de daha yavaş bir sürecin işlediğine dikkat çekti. Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu bünyesinde, Dijital Oyunlar As Başkanlığı oluşturulduğunu belirten Koçyiğit, buna karşın kamu kurum ve kuruluşlarının konuya ilişkin bilgi ve deneyiminin halen kısıtlı olduğuna dikkat çekti.

İlgili spor dalının, Türkiye ve dünyadaki oyuncu profilinden spor alanlarının niteliğine, kurumsallaşma süreçlerinden farklı spor kulüplerinin bu spor dalına yaklaşımına, oyunun işleyiş esasları ve kurallarından alanda yetişmiş insan gücünün niteliğine, yapılan sponsorluk antlaşmalarından çeşitli eğitim kurumlarındaki etkinlik ve müsabakalara, yerel yönetimlerin alanda yürüttüğü çalışmalardan bir spor dalı olarak e-sporun bireyler ve toplum geneli üzerindeki etkisine değin farklı bilgilerin paylaşıldığı sunumda, e-spora dair niceliksel verilere ve bu spor dalının niteliğine ilişkin bir bilgilendirmede bulunuldu.

Sunumda paylaşılan verilere göre, e-spora ve Türkiye’deki ana e-spor etkinliği olan Efsaneler Ligi’ne (League of Legends) ilişkin veriler:

• Her takım biri yedek olmak üzere beş oyuncudan oluşuyor.
• Oyundaki her bir karşılaşma ortalama 35-50 dakika sürüyor.
• Beş ana ligi: Kuzey Amerika, Avrupa, Çin, Güney Kore, Güneydoğu Asya
• Oyuncuların %80’i erkek, 15-30 yaş arasında ve büyük oranda üniversite öğrencisi. Ağırlıklı kümelenme 23, 24, 25 yaşlarındadır.
• Dünya genelinde, günlük 27 milyon, aylık 100 milyon tekil kullanıcı girişinin yapıldığı Efsaneler Ligi oyununa Türkiye’den tekil kullanıcı girişi 3 milyondur. Oyunun, Türkiye’deki resmi sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısı, Facebook’ta 1.3 milyon, Twitter’da 500 binin üzerindedir.
• Oyunun Türkiye liginde, 8 takım mücadele ediyor.
• Ulusal turnuva final karşılaşmaları, 2014’te ve 2015’te, 10.000 izleyicinin katılımıyla, Ülker Sports Arena’da düzenlendi.

Top