Share

Islington Sakinleri Yeşil Projelere Yatırım Yapıyor

Yeşil tahviller, karbon ayak izini azaltmak ve iklim değişikliğinin önüne geçmek için çevre dostu uygulamalara finansal kaynak sağlama amacıyla oluşturulan tahvillerdir. Bir süredir ABD’deki bazı eyaletler ve yerel yönetimler, çevre dostu altyapıya yönelik iştirakleri desteklemek için belediye tahvillerini kullanıyor. Bloomberg Intelligence’ın hesaplamalarına göre yeşil tahviller, kurumsal yatırımcıların bir hayli dikkatini çekmiş durumda ve devletler tarafından bu yıl boyunca şu ana kadar 181 milyar dolar miktarında tahvil ihracı yapıldı. Birleşik Krallık da bu gelişmeleri yakından takip ederek geçen ay içerisinde ilk yeşil tasarruf bonosunu satışa çıkardı.

Daha küçük bir ölçekte, Londra’nın bir mahallesi olan Islington’un yerel yönetimi, sakinlerine sunduğu yeni yeşil tahville 1 milyon pound toplamayı hedefliyor. Vatandaşlar 5 pound gibi cüzi bir miktardan başlayıp istedikleri kadar para koyarak yeni yatırımlarından gelen faizi toplayabiliyorlar. Bu yeşil tahvil, yatırımcılarına beş sene boyunca senelik %1,55’lik bir sabit faiz veriyor ve bu oran, Birleşik Krallık merkezi yönetiminin sunduğu yeşil tahvilin verdiği faizin iki katına denk geliyor.

Öte yandan, mahalle tarafından elde edilen finansal kaynak ise elektrikli araç şarj istasyonu ve kamu binalarına güneş paneli kurulması gibi yeşil altyapı çalışmalarına aktarılacak. Oluşturduğu finansman sağlamasının yanı sıra, yatırımcıların diğer çevre dostu yerel oluşumlara desteğinin arttığı gözlemlendi.

Kaynak. CityLab