Share

Hindistan’ın Chennai Kenti Otobüslerini Görme Engelliler için Uyarlayacak

Hindistan’ın teknolojiyi yakından takip eden kenti Chennai, görme engelli yurttaşların doğru otobüslere yönlendirilmesi için elektronik alarm sistemi geliştirmeyi planlıyor.

“The Hindu” haber portalından R. Sujatha’nın haberine göre, görme engelli şahıslara özel cihazlar verilecek ve bu özel cihazlar yurttaşın beklediği otobüs geldiğinde sinyal sesi çıkaracak. Aynı cihaz, otobüsü kullanan yurttaş durağına geldiğinde yeniden sinyal verecek şekilde ayarlanacak.

Hindistan’ın dördüncü büyük kenti Chennai’da ulaşım büyük ölçüde otobüslerle sağlanıyor. İnşa edilmekte olan metro ağının ilk fazı, 2016 yılında açılacak. Söz konusu alarm sistemi, 75 ayrı otobüs rotası üzerinde çalıştırılacak ve otobüs şoförlerine de bu teknolojinin kullanımına yönelik olarak eğitim verilecek.

Chennai’deki bir diğer yenilikçi teknolojik kent uygulaması da, çöplerin toplanması için üç tekerlekli elektrikli bisikletlerin kullanımının yaygınlaştırılması olacak. Bu ekolojik çöp araçları daha önce bir banliyö alanında kullanılmıştı. Hindistan’ın güneyinde bulunan Chennai kenti, ileri teknoloji firmalarının ülkedeki en önemli üslerinden biri olarak biliniyor.

Kaynak: Citiscope