Share

Helsinki, dünyanın üçüncü bisiklet dostu kenti olmayı hedefliyor

Neredeyse herkes dünyanın bisiklet dostu kentlerinin Kopenhag ve Amsterdam olduğunu biliyor. Ancak, çok az insan sırada hangi kentlerin olduğunu da biliyor. Finlandiya’nın başkenti, dünyanın en iyi üçüncü bisiklet kenti olarak bunu değiştirmek istiyor. Copenhagenize Endeksi’ne göre Helsinki şu anda onuncu sıradayken, bisiklete binmeyi teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir kampanyanın lansmanı ile üst sıralara çıkmayı hedefliyor. 

Belediye bu yeni kampanyayla bisiklet altyapısını geliştirecek ve bisikletçilerin bisiklet sürerken çöpleri atmasını kolaylaştıracak çapraz açılı kutular kuracak. Böylelikle sadece bisiklet kullanımını kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda çöpleri de en aza indirecek. Yani, belediyenin hedefi aynı zamanda çevresel, işlevsel ve güvenli bir kent yaratmak.

Kampanya, sakinlerin kentin bütçesinin ne için kullanılması gerektiği konusunda oy kullanmalarına olanak tanıyan bir girişim olan OmaStadi projesi kapsamında yürütülecek. Helsinkililer bütçenin kullanılması konusunda yaptıkları tercihle, güvenli ve yeşil bir şehir yaratmaya olan bağlılıklarını kanıtlıyorlar.

Kaynak: The Mayor