Share

Groningen Belediyesi yüzlerce geçici ev inşa etmeyi planlıyor

Groningen, kendi bölgesinde uygun fiyatlı konut eksikliğini gidermek için yeni adımlar atıyor. Bunun için Belediye’ye konut şirketleri yardım edecek ve projenin ilk evlerinin gelecek yılın başlarında hazır olması planlanıyor.

Taşınabilir bir ev aynı zamanda ahır da olabilir

Hollanda’nın kuzeyindeki en büyük şehir olan ve aynı zamanda önemli ölçüde bir öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapan Groningen, sakinlerine uygun fiyatlı konut alternatiflerini garanti altına almak için “esnek evler” üretimini araştırıyor. Adından da anlaşılacağı gibi esnek bir ev, hem sakinler için hem de konum açısından doğası gereği geçicidir. Yine de en az 10 yıl kalıcı olması amaçlanıyor.

Groningen’deki konut şirketlerinin öngörüsüne göre 500-1000 ev, kentteki artan uygun fiyatlı ev sıkıntısına bir yanıt olabilir. Bununla birlikte, bu evlerin, kentsel yenileme çalışmaları kapsamında geçici olarak konut arayan kişilere de bir çözüm olması sağlanabilir.

Taşınır evler, ülke için yeni bir uygulama değil. Dahası, binlercesinin önümüzdeki yıllarda farklı kentlerde görülmesi bekleniyor. Groningen de böylelikle büyüyen sosyal konut sorununa yenilikçi çözümler üreten Hollanda kentlerinden biri haline geliyor.

Belediyenin internet sitesinde yer alan haberdeki alıntıda Alderman Roeland van der Schaaf şöyle diyor: “Konut piyasasındaki kıtlık, korona krizi ve bölgesel kentsel yenileme, geçici konut ihtiyacını artırıyor. (…) Evler kaliteli olmalı ve çevre de planlara dahil edilmelidir. Esnek konut kullanımıyla mahalledeki sosyal uyumu gözetiyoruz. Esnek konutlarla yapılaşmanın bir bölgeye veya mahalleye olumlu bir itici güç sağlayabileceğine inanıyoruz.”

Kaynak: Mayor