Share

Castilla-La Mancha’da Yeni Bir Sanal Okuma Grubu Açılıyor

Castilla-La Mancha bölgesi Kültür Bakanlığı, yeni bir sanal okuma kulübü açacağını bildirdi. Bu grup, sadece seyahat edebiyatına adanacak ve Ulysses’in anavatanı olan “Ithaca” adını taşıyacak. Böylelikle grup, kahramanın oraya dönmek için katlanmak zorunda olduğu tehlikeli ve maceralı yolculuğa atıfta bulunacak.

Yeni kulüp resmi olarak 1 Mart’ta faaliyete başlarken, tartışılacak ilk kitabın ise İspanyol yazar Javier Pérez Reverte’e ait Canta Irlanda olacağı açıklandı.

Bölgedeki kültür üreticileri, farklı edebi türler için şimdiye kadar 4 okuma kulübü kurmuştu
Okuma, her zaman birçok boyutu ve çıkarımları olan önemli bir kültürel etkinlik olmuştur. Bu gerçek, salgın esnasında daha da büyümüş ve anlamlar kazanmıştıt. Castilla-La Mancha yetkilileri de bunun faydasının farkındalar. Nitekim sanal okuma kulüpleri, okumayı teşvik etmek amacıyla 2017’de başlamış olan başarılı bir girişim.

O zamandan beri yaklaşık 3000 katılımcı bu kulüplere katılmış ve 100’den fazla başlık okunup tartışılmıştır. Diğer dört kulüp ise klasik edebiyat, gençlik edebiyatı, şiir ve kadın yazarlara adanmış bulunuyor.

Son olarak, insanların sanal okuma kulüplerine katılmak için kütüphane kullanıcısı olarak kayıt yaptırmalarına gerek bulunmuyor. Tek yapmaları gereken, çevrimiçi kayıt olmak.

Kaynak: Mayor