Share

Floransa, kent merkezinde Airbnb’lere hayır diyor

Geçtiğimiz hafta Belediye Başkanı Dario Nardella, yeni Airbnb’ler ve diğer tatil amaçlı kiralamalar için izin verilmeyeceğini duyurdu. İtalya’nın Floransa kenti, Airbnb gibi kısa süreli tatil kiralama hizmetlerinin yaygınlaşmasını frenleyen bir dizi Avrupa kentinin sonuncusu oldu.

Ancak bu politika geçmişe dönük değil, yani faaliyette olan bu tür kısa dönemli kiralamalar piyasada kalmaya devam edecek. UNESCO tarafından korunan kentte öncelik uzun süreli kiracılara verilecek. Bu, kentte bir ya da iki gün geçirmek isteyen ziyaretçi akınının konaklama için daha uzaklara bakmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Konut sıkıntısına yardımcı olabilir mi?
Yeni önlemin ardındaki fikir, Floransa’nın yerel halk için kronikleşen uygun fiyatlı konut sıkıntısını gidermeye yardımcı olmak. Geçtiğimiz birkaç on yıl içinde kent merkezindeki binlerce bina Airbnb’ler gibi kısa dönemli kiralamalar tarafından ele geçirilerek fiyatları yükseltmiş ve yerel sakinleri piyasanın dışına itmiştir.

Karar, İtalyan konaklama işletmeleri ticaret birliği Federalberghi tarafından da alkışlandı. Birliğin Floransa şubesi başkanı Francesco Bechi, bu kararın yerel mirasın ayrılmaz bir parçası olarak görülen kent merkezindeki yerel toplum yaşamının yeniden tesis edilmesine yardımcı olacağını belirtti. Yerel sakinlere daha fazla konut sağlamak amacıyla kısa süreli tatil kiralamalarını kısıtlama kararı alan diğer Avrupa şehirleri arasında Lizbon, Paris ve Barselona yer alıyor.

Kaynak: The Mayor