You are here

Eğlence Sektörünün Merkezinde Park Alanlarını Kaldıran Pilot Bir Uygulama

Washington’nın kötü yüzünü görmek ve bunu deneyimlemek isteyenler için, D.C.’nin (District of Columbia/Kolumbiya Bölgesi) ünlü trafiği, haftasonları saat 02.00’de Dupont Circle’ın hemen güneyindeki Connecticut Caddesi’ndedir. Uber araçları, Lyft araçları ve taksiler, caddenin iki tarafında iki veya üçlü sıra halinde park ederek trafik akışına engel olup, kendi araçlarını arayan müşterilerin sokağın ortasında dolaşmasına neden oluyor.

Ancak şimdi Ulaştırma Bölge Departmanılığı (DDOT) ve mahallenin İş Geliştirme Bölgesi bu sorunun çözümü için daha iyi bir yol arıyor. Bir yıl sürecek yeni pilot programla, Connecticut Caddesi’ndeki 60 park noktasını her hafta Perşembe gecesinden başlayıp ve Pazar sabahına kadar, indirme ve bindirme noktası olarak kullanılmasını öngörüyor.

Henüz çok ses getirmese de, bu pilot program yeni bir trend olma potansiyeline sahip. Uber, Lyft gibi hizmetlerin devam eden büyümesinin yanı sıra; uygulama,  kentleşmenin, kentlerdeki gece hayatını desteklemek ve düzenlemek için uyumlu bir çaba göstermesinin ürünüdür.

Yeni indirme ve bindirme bölgelerinin haritası
Yeni indirme ve bindirme bölgelerinin haritası

Connecticut Caddesi, 100 lisanslı alkol satıcısı ve yaklaşık 17.000 müşteriden oluşan bölgedeki en yoğun gece hayatı merkezi. Haftasonları yoğunluktan dolayı ek polis desteği ve yakınlardaki kavşakların bazılarında trafik polisleri var. Fakat bu tedbirler trafik ve yaya güvenliği konusunda yine de yeterli kalamıyor.

Ulaştırma Bölge Departmanlığı’nın pilot programı planlanmaya başlandığında Uber ve Lyft, gece kulübü sahipleri ile birlikte müşterilerin özellikle alkollü iseler gece hayatı ulaşım aracı olarak ilk tercihlerinin taksi servisi (ride-hailing) hizmetleri arasından olduğunu doğruladı. Her iki şirket de pilot uygulamanın yerini belirlemeye yardımcı olmak için kullanıcılarının anonim verilerini Ulaştırma Bölge Departmanlığı’yla paylaştı ve projenin uygulanması için lehinde destek mektupları gönderdi.

Ayrıca, taksi servisi hizmeti yapan şirketler kendi  hizmetlerine yönelik bir sokak tasarımına katılmaktan mutluluk duyuyorlar. Lyft şirketinin Orta Atlantik bölgesi genel müdürü Steve Taylor, “Sürücülerden aldığımız geri bildirimler ve yerel polis açısından gözlemlerimize göre ortaya çıkan verilerde sürücü sayısı, trafik sıkışıklığı miktarı, bizim için üzerine çok düşünülmemesi gereken bir şey. Kentin en önemli bölgelerinde olan bu trafik sıkışıklığını ve bunun sorunlu bir alan olduğunu paylaşmayı başardık.” diyerek bu konuda açıklamada bulundu.

Ulaştırma Bölge Departmanlığı ve Golden Triangle İş Geliştirme Bölgesi (İGB) pilot uygulamanın planlanma aşamalarında, 60 park yerinin alışılmadık bir şekilde kullanılacak olmasına rağmen projeyle ilgili herhangi bir olumsuz geri bildirim almadıklarını bildirdi. Fakat projenin etki yaratması zaman alacağa benziyor, pilot proje uygulanmaya başladıktan sonra Golden Triangle İş Geliştirme Bölgesi’nden bir temsilci geçtiğimiz hafta sonu araç dışı bölgede otomobillerin park etmiş olduğunu bildirdi.

Bu bakımdan projenin sorunsuz işlemesi ve restoran-bar müşterilerinin, mahalle sakinlerinin ve polislerin bu yeni düzene alışmasının birkaç hafta süreceği öngörülüyor. 2008 yılından bu yana, şehirdeki barların, restoranların ve gece kulüplerinin içki lisansı sayısı %50 oranında arttı. Bu anlamıyla, gece hayatı, Washington ekonomisinin kalkınmasında büyük bir öneme sahip. Şehir yönetimi, gece hayatını önemli bir kültürel ve ekonomik varlık olarak görüyor bu sebeple dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerektiğine inanıyor. Gece hayatı kurumları ve şehir yönetimi arasında irtibat kuracak yeni bir “Gece Hayatı Ofisi” oluşturulmasına yönelik önerilen tasarının Washington, D.C. Kent Konseyi tarafından onaylanması halinde bu tarz pilot ve kalıcı projelerin uygulanması çok daha kolay olabilir. Fakat gece hayatı kapsamında yaşanan bu büyümeyle birlikte, Washington’un diğer bölgelerinde haftasonu trafiği kabusa dönüşüyor.

Öte yandan, Lyft’in bu alanda daha fazla yer almak istediğini gösteren işaretler var. Geçtiğimiz Eylül ayında şirket, özerk otobüsler, geniş kaldırımlar ve özel bisiklet yolları ve bunların korunmasıyla ilgili tasarlanan Los Angeles’taki Wilshire Bulvarını öngören bir rapor yayınaldı. Ayrıca, Lyft şirketi Orta Atlantik genel müdürü Steve Taylor, yakınlardaki Crystal City, Virginia’daki sokak ve cadde tasarımları üzerine yeniden çalışmayla ilgili Golden Triangle İş Geliştirme Bölgesi ile temas kurdu.

Bununla birlikte, Uber ve Lyft araçları ile park yerleri dolu olan Connecticut Caddesi’nde özel araçlar için park yeri ise kaldırım kenarları olacak. Powell, Özel araçlar için park yeri değil, ancak bindirme ve indirme noktaları için yüksek bir talebin olacağını belirtti.

Sonuç olarak, Connecticut Caddesi ve benzeri pilot yerler, büyük şehirlerdeki park yeri yetersizliği ve sorunun çözümü için yeni sokak ve cadde tasarımları oluşturmakta örnek olacağa benziyor. Görünüşe göre şehirlerin sarhoş insan kalabalığından öğrenecek güzel şeyleri de var.

Kaynak: City Lab

Top