Share

Düşük Gelirli Aileler İçin Ücretsiz Okul Yemeği

Hollanda’da düşük gelirli ailelerden gelen öğrencilerin çoğunlukta olduğu okullar, tüm öğrencilere ücretsiz öğle yemeği verilmesi için devletten ekstra ödenek alacak.

Hollanda Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin en az yüzde 30’unun yoksul ailelerden geldiği okulların finansman için kayıt yaptırabileceğini ve hükümetin yaklaşık 300.000 ilk ve ortaokul öğrencisini kapsayacak programı finanse etmek için 100 milyon € ayırdığını söyledi.

Her okul kahvaltı mı yoksa öğle yemeği mi vereceğine kendisi karar verebilecek ya da alternatif olarak bir buzdolabını sağlıklı atıştırmalıklarla doldurarak çocukların kendilerine yardımcı olmalarını sağlayabilecek. Destekler çocuk başına haftalık yaklaşık 9 avro değerinde olacak ve başlangıçta bir yıl boyunca devam edecek.

‘Doğru beslenmek, doğru öğrenmek demektir’
Sandviç yapmak için gönüllüler görevlendirilecek ya da okullar dışarıdan bir catering şirketi getirmeye karar verebilecek. Yemekler, çocuklar arasında ayrım yapılmaması için tüm öğrencilere açık olacak. Karara göre, okullar ayrıca en yoksul ailelere herhangi bir süpermarkette kullanılabilecek 11 avro değerinde bir gıda çeki vermeyi de tercih edebilir. Bu seçeneğin daha ziyade belirli bir öğle yemeği saatinin olmadığı ortaokullarda tercih edilebileceği ifade ediliyor. Çalışmanın organizasyonu ise eğitim personeli üzerindeki baskıyı hafifletmek için Kızıl Haç ve bir eğitim fonu olan Jeugdeducatiefonds tarafından üstlenilecek. Organizatörler menülerle sağlıklı beslenme konusunda tavsiyelerde de bulunacak.

Öğrencilerin okula odaklanabilmelerini sağlamak elimizde

Okullardan sorumlu Bakan Dennis Wiersma şunları söyledi: “Doğru beslenmek, doğru öğrenmek demektir. Ücretsiz kahvaltının 500 ilkokulda sağlandığı denemeler başarılı oldu. Okul kahvaltıları gerçekten bir fark yaratıyor. Öğrenciler daha enerjik oluyor ve daha iyi konsantre olabiliyorlar.” dedi ve ekledi: “Benim için öğrencilerimizin kendilerini en iyi şekilde geliştirmelerine yardımcı olmak çok önemli. (…) Hollanda önümüzdeki yıllarda büyük zorluklarla karşı karşıya ve bu nedenle öğrencilerimize ve dolayısıyla gelecekteki ekonomimize yatırım yapmak çok önemli.”

Buradan hareketle birçok öğrenci için okul yemeğinin büyük bir fark yaratacağını gören Hollanda Eğitim Bakanlığı daha fazla öğrenciye yardımcı olmayı sürdürecek.

Kaynak: Child In The City