Share

Dublin, Otobüsleri Hızlandırmayı Düşünüyor

İrlanda’nın Dublin şehrindeki 17 ana otobüs güzergahı, yakın bir zamanda, ayrılmış bisiklet yollarına sahip kesintisiz koridarlara sahip olabilir ki bu durum Dublin Otobüs İşletmeleri için1 milyar euroluk içeri yönlü para akışı anlamına geliyor.

Irish Times’a göre, bu güzergâhlar, mevcut güzergâhların yeniden düzenlenmesini; nakit ödemesiz bir ödeme sistemi uygulanmasını; ücret yapısının basitleştirilmesini, farklı ulaşım hizmeti sağlayıcıları arasında para cezası olmaksızın geçiş sağlanmasını; aynı zamanda, şehir ve çevresindeki en yoğun güzergahlarda, otobüslerin, genel trafikten ayrılmasını da içeren öneri niteliğindeki revizyonun bir parçasıdır.

Rapora göre, şu anda çoğu ana otobüs güzergâhında, yalnızca hat uzunluklarının yaklaşık üçte biri boyunca tahsisli yol bulunmakta ve yolculuk süresinin çoğunda, otobüslerin genel trafik ile alan için mücadele ettiği ve tıkanıklık düzeyinin artmasından olumsuz etkilendiği belirtilmektedir.

Josh Cohen’in 2015’te Next City için yazdığı gibi şu anda da trafik sıkışıklığı büyük bir sorun ve nüfus arttıkça daha da büyük bir sorun haline gelmektedir. Bu yıl,  Dublin Şehir Meclisi ve Ulusal Taşımacılık İdaresi, şehir merkezinde araç sınırlandırması önerdi ancak bu teklife karşı çıkıldı.

Irish Times’a göre: “Luak Cross Şehir Hattı’nın bu yılın sonlarında gerçekleşecek olan açılışını, Phoneix Park Tüleni’nin açılışını ve yanı sıra yol ağlarındaki yakın zamanlı ve gelecekteki değişiklikleri de kapsayacak şekilde şehrin başlıca ulaşım değişikliklerini yansıtacak bir yeniden tasarım hedefleniyor.”