Share

Brüksel’de Hava Kirliliğinin Yoğun Olduğu Günlerde Ücretsiz Toplu Ulaşım

Arthur Neslen, 26.02.2018 / Çeviri: Ozan Uludağ

 

Şehrin hava kalitesini arttırmayı hedefleyen yeni düzenleme ayrıca taşıtlara hız limiti ve odun sobalarına yasak getiriyor.

Brüksel’de yetkililer, hava kirliliğini azaltarak şehrin hava kalitesini AB’nin konuya ilişkin yönergeleriyle uyumlu hale getirebilmek için, hava kirliliğinin zirve yaptığı günlerde toplu ulaşımı ve bisiklet paylaşım sistemini ücretsiz yapma kararı aldı.

Brüksel Belediyesi’nin aldığı yeni kararlar uyarınca, 1 metre küp hava başına ortalama 51 ila 70 mikrogram olarak belirlenen yüksek partiküler madde seviyesinin arka arkaya iki gün aşılması durumunda, tramvay ve metro hatları ile belediye otobüsleri yolculara ücretsiz olarak hizmet verecek.

Hukuki denetim için yargıya sunulan yeni düzenlemeyle ayrıca taşıtlar için hız limiti üçte bir oranında azaltılırken, odun sobalarının kullanımına da yasak getiriliyor.

Yetkililer yasanın yaz aylarında uygulamaya konmasını beklediklerini ifade ediyor.

Brüksel (Başkent Bölgesi) Ulaştırma Bakanı Pascal Smet, söz konusu önlemlerin, her gün şehrin dış çeperlerinden şehre arabayla gelen yaklaşık 350.000 şehir sakinine, on yıllardır sunulan vergi ve planlama desteğinin yeniden düzenleneceğini belirtiyor.

Guardian’a verdiği beyanatta ‘‘Kaliteli kamusal alan yaratmalıyız.’’ şeklinde konuşan Smet sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki taşıtlara ne kadar çok alan açarsanız o kadar çok aracı şehir trafiğine çekmiş olursunuz. Nitekim en taşıt dostu şehirlerin aynı zamanda en fazla trafik yoğunluğuna sahip şehirler olduğunu görüyoruz. Yayalara ve bisikletlilere alan açmak suretiyle yaşadığımız şehirde insanların buluştuğu ve kaynaştığı yerler yaratabiliriz.’’

Brüksel Belediyesi’nin şehirdeki zehirli hava tabakasını ortadan kaldırmadaki başarısızlığı AB yetkililerinde ve diplomatlarda mahcubiyet yaratıyor; AB genelindeki hava kalitesinin konuşulduğu toplantılara utana sıkıla gitmelerine yol açıyordu.

Geçtiğimiz ay, Brüksel, havayı en çok kirleten taşıtların trafiğe çıkmasını tedrici biçimde yasaklayacak düşük emisyon bölgeleri stratejisiyle meseleye el attı. Bunun yanında, 2030 yılı itibariyle belediye otobüslerinin tamamı elektrikli hale getirilmiş olacak.

Brükselliler ayrıca hava kirliliği sınırlarının ihlal edilip edilmediğini anlık olarak telefon uygulaması ya da bir web sayfası üzerinden takip edebilecek.

Neslen’e göre temiz hava sahasına yönelik bu tarz uygulamalar Londra’daki yetkililer tarafından dikkatle izlenmeli. Zira Londra’da yıllık yasal hava kirliliği sınırına henüz Ocak ayında ulaşıldı. İngiltere’de, 2010 yılından bu yana AB’nin hava kalitesi yönergesinde belirtilen ölçütlere ulaşılamıyor.

Brüksel’deki yetkililere göre şehir planlamacıları şu sıralar çocuk ve aile dostu bir şehir yaratmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bakan Smet şöyle diyor: ‘‘Amacımız şehirleri arabalara yasaklamak değil, yeni bir denge kurmak.’’

 

Kaynak: The Guardian