Share

Berlin’de Seçmenler 240.000 Dairenin Kamulaştırılmasını İstiyor

Berlin seçmenleri geçen hafta sonu kent yönetimini, büyük emlak şirketlerinden yüz binlerce daire satın almaya çağıran ancak bağlayıcı olmayan bir referandumu onayladı. Bu onay, konut piyasasının finansallaşmasına karşı tepkilere ilham verebilecek önemli bir yanıt oldu.

Oyların %56’sını alan referandum, kent sakinlerinin konut piyasasının durumu hakkında nasıl düşündükleri hakkında güçlü bir mesaj gönderdi. Referandum sonucunun değişim sağlama potansiyeli hala büyük ölçüde spekülatif de olsa, konutlara yönelik bu alışılmışın dışında yaklaşım başka yerlerde de yankı bulabilir. Nitekim Oxford Üniversitesi’nde doçent olan Alexander Vasudevan da The Guardian’a referandumun, tüm Avrupa’daki konut hareketleri için bir katalizör olabileceğini yazdı.

Üstelik Adam Taylor, Berlin’de kiraların dünyadaki diğer birçok büyük şehirden daha düşük olduğunu ifade ediyor: “Deutsche Bank’ın tahminine göre, Berlin’de iki yatak odalı bir daire kiralamak, Hong Kong veya San Francisco’daki benzer bir dairenin maliyetinin üçte birinden daha ucuza ve Paris veya Londra’daki benzer bir dairenin yarısına mal oluyor.” Yine de, Berlin’de kiralar artıyor. Berliner Zeitung’un bildirdiğine göre, sakinlerinin kabaca yüzde 85’inin kiracı olduğu bir kentte, son beş yılda %42 oranında artan oranlar nedeniyle kiralama piyasası sıkıştı.

Kaynak: Planetizen