You are here

Belediye, İşe Bisikletle Gidene Para Ödeyecek

Milano Belediyesi kentteki hava kirliliğini önlemek için bisikletin de dahil olduğu bir proje geliştirdi. Belediye, kentin merkezinde bulunan işyerlerine araç yerine bisikletle gidip gelenlere kilometre başına 25 sent ödeme yapma kararı aldı.

5-1

Son yıllarda yaşanan hava kirliliği dolayısıyla, Milano şehrinde, birçok uygulama hayata geçirildi. Tarihi şehir merkezinin araç trafiğine kapatılması, haftanın belirli günlerinde plaka numarası tek rakamlardan oluşan araçlara diğer günlerde çift rakamlı araçlara trafiğe çıkma yasağı uygulanması, şehrin belirli bölgelerine dizel motorlu araçların girişinin yasaklanması bu uygulamaların başında geliyordu. Tüm bu uygulamalara rağmen kirliliğin önüne geçilememesi üzerine halkın bisiklet kullanımını artırma çalışmaları başlatıldı. Milano Belediyesi, şehir merkezindeki işyerlerine özel otomobil yerine bisikletle gelenlere para yardımı yapılacağını duyurdu. Açıklamaya göre işyerine dek kat edilecek kilometre başına 25 sent verileceği kaydedildi. Ay sonunda yürürlüğe girmesi beklenen uygulamanın günlük trafik denetimleri ve cezaların artırıldığı şu günlerde ilgiyle karşılanması bekleniyor.

3-1

Proje, ilk olarak İtalya’nın Toscana bölgesinde bulunan Massarosa kasabasında denenmiş, yerel yönetim, araba yerine bisikletle işe gidenlere para ödenen bir bisikletli ulaşım planını hayata geçirmişti. Pilot uygulama kapsamında kilometre başına yirmi beş sent ödeme yapılması, günlük azami ödeme miktarının 6 Avro ve aylık azami ödeme miktarının ise 50 Avro olması kararlaştırılmıştı. Benzer bir uygulama, 2014 yılında Fransa’da da uygulanmış, yaklaşık on bin yurttaş katılım göstermişti.

 

Kaynak: YeşilGazete, CityMetric

Top