Share

Akademi’den 3. Havaalanı Bölgesine Gezi

Kadıköy Belediyesi Akademi’de devam eden Açık Akademi kent seminerleri kapsamında geçtiğimiz hafta sonu Kuzey Ormanları’na gezi düzenlendi ve katılımcılar seminerler esnasında tartıştıkları kimi konulara yakından bakma fırsatı elde ettiler.

Açık Akademi’deki İktidarın Çimentosu: Mega Projeler ve İnşaat Sektörü Üzerinden İktidar Okumaları ile “Bizi bu havalar mahvetti” – İklim Krizi Çağında Kenti Düşünmek başlıklı seminerler kapsamında 29 Nisan Cumartesi günü 3. Havaalanı bölgesindeki Durusu ve Yeniköy’e gezi gerçekleştirildi. Gezi esnasında seminerlerde konuşulan olgular yerinde gözlemlendi.

cof

Tartışmalı Bir Proje

Yılda 95 milyon yolcu taşıyarak dünyadaki en işlek havaalanı olan ABD’deki Atlanta Havaalanı 1625 hektar alan üzerine kuruluyken, yılda 150 milyon taşıyacağı (!) iddia edilen 3. Havaalanı’nın neden 7650 hektar (76.500.000 m2) alan üzerine kurulduğuna dair doyurucu bir bilgi sahibi olmadığımızı biliyoruz. 25 yıllık işletme hakkının özel şirketlerde olacağı havaalanının vaat edilen yolcu garantileri nedeniyle şirketler açısından risk taşımadığı ama beklenen yolcu sayısına ulaşılamaması halinde hazinenin büyük bir borç içerisine gireceği kamuoyunda en çok dillendirilen eleştirilerin başında geliyor.

Birçok bilim çevresi havaalanının baştan aşağı hatalı bir proje olduğunu raporlamasına rağmen proje büyük bir tahribat pahasına kesintisiz devam ediyor.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, 3. Havalimanı projesiyle ilgili hazırladığı “3. Havalimanı Teknik Raporu”nda, doğal yaşam alanlarını ve önemli su havzalarını yok edecek projenin; ekolojik, jeolojik kriterler, zemin özellikleri, kazı ve dolgu alanları, kent bilimi ve uçuş güvenliği açısından kabul edilebilir olmadığını ısrarla vurgulamıştı.

Bu eleştirilere rağmen devam eden projenin ekolojik maliyetleri ise başlı başına bir tartışma konusu. Açık Akademi kapsamında yapılan gezide de bu ekolojik kıyım yerinde gözlemlendi. Havaalanı inşaatına yakın bir güzergahtan geçerek gözlem yapmak isteyen grubun önü kesilip güzergahı kullanmaları engellense de yolu uzatmak pahasına Durusu bölgesine gelen grup burada ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Açık Akademi katılımcıları burada bir kahvehanede yerel mücadele içerisinde yer alan bir köylüden bölgede öne çıkan eleştirileri dinledi. Daha sonra araçla Karaburun’a ve buradan Karadeniz sahil yolunu kullanarak Yeniköy bölgesine giden grup burada bir süre yürüyerek 3. Havaalanı bölgesini daha yakından görebilecekleri bir bölgeye ulaştılar. Bu bölgeye yürürken eşsiz doğal güzelliklerin içerisinden geçen grup havaalanı inşaatı bölgesinde binlerce kamyonun hummalı çalışması esnasında yarattıkları toz bulutları eşliğinde ucu bucağı görünmeyen dev inşaat şantiyesini görme fırsatı elde ettiler.

sdr

Gezi esnasında, 3. Havaalanı, 3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu ve bu otoyolun bağlantı yollarının tamamlanmasıyla birlikte düşünüldüğünde İstanbul’un su havzalarına, tarım alanlarına ve yaban hayatına ev sahipliği yapan bölgesinin geri dönüşü olmayan bir yola gireceği üzerine fikirler ifade edildi.

İktidarın bu bölgede sadece bir havaalanı değil aynı zamanda yeni bir şehir inşa etmeyi planladığı düşünüldüğünde bölgenin ciddi bir nüfus baskısı yaşayacağı ve bu baskının ekolojik eşikleri çoktan aşılmış İstanbul’da çözülmesi imkansız tahribatlara yol açacağı düşünülüyor.

dig

cof