Share

Kadıköy Belediyesi Akademi Montréal Kent Profili

Kadıköy Akademi ekibi olarak; bir kentin, coğrafi, idari ve siyasi yapısının, ekonomik, sosyal, kültürel dokusunun ve kentte bulunan yerel yönetim tarafından sağlanan her türlü hizmetlerin incelediği detaylı bilgilendirme çalışmaları olan kent profillerimizin Mayıs 2017 sayısını yayınlıyoruz.

Bu sayımızda Kanada’nın ikinci büyük eyaleti konumunda bulunan Québec’teki (Kebek) en büyük yerleşim birimi olan Montréal kentini inceliyoruz. 1832’de şehir statüsüne kavuşan eski bir yerleşim birimi olan Montréal günümüzde çeşitli yönleriyle ilgiyi hak eden bir kent vizyonu çiziyor. Tarihi geçmişi, demografik yapısı, coğrafi özellikleri ve ekonomik hayatı gibi temel göstergeleri incelediğimiz profilimizde Montréal’in siyasal yaşamından da kesitler sunuyoruz.

Belediyenin idari yapılanmasındaki farklı organları incelediğimiz bölüm dışında, İnisiyatif Hakkı gibi çeşitli konularda halk oturumlarına imkan veren ilginç katılımcılık örneklerine de yer veriyoruz. Bütün bunların dışında, çok kültürlü bir demografiye sahip olmasından hareketle belediyenin hayata geçirdiği politikalar da profilimizde önemli bir yer kaplıyor. Sosyal politikalar alanında önemli deneyimler, yaşlı, çocuk, gençlik vb alanlardaki özgün deneyimler ve küresel iklim değişikliğinin iyiden iyiye etkilerini artırmasına paralel geliştirilen ekolojik müdahaleler de profilimizdeki ilginç çalışma konularını oluşturuyor.

Kadıköy Belediyesi Akademi ekibinden Ceyda Yılmazdoğan Aydın ve Egecan Erdoğan tarafından hazırlanan kent profiline aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz:

Montréal Kent Profili