Share

Açık Havada Oyun Oynamayı Teşvik Etmenin Üç Yolu

Bec Simon, Child in the City, 29.01.2019, Türkçesi: Özge Güneş Gürsel

Çocukları açık havada oynamaya ve aktif olmaya teşvik etmek zorlayıcı olabilir. Sorun, iPad’leriyle iç mekanlarda rahat olmaları, en sevdikleri şovları izlemeleri ve atıştırmalıkları yemelerinden ortaya çıkıyor. Çocukları daha aktif olmaları için motive etmek, onları rahat ettikleri bölgeden çıkarmak demektir.

Bir trambolin veya bazı yenilikler sayesinde çocukları daha aktif olmaları için teşvik edebilirsiniz. Öyle düşünmüyor musunuz? Aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın.

Eğitici Olsun

Çocukları, oyunu eğitici hale getirerek daha aktif olmaya teşvik etmek her zaman harika bir fikirdir. Eğitim faktörünü eğlenceli bir aktivite içinde gizlediğinizde, ilgilerini arttırma ve onlara bir şeyler öğretme şansınız daha yükselir.

Bir şeyleri eğitici yapmanın iyi bir yolu da etraflarındaki şekilleri işaret etmekten geçer; dairesel bir tencere, dikdörtgen bir trambolin, üçgen trafik konisi ve dahası, çocukların şekilleri öğrenmesini ve etraflarındaki şekillere ilgi göstermesini sağlamaktır. Ayrıca farklı yaprakların, ağaç kabuğunun, çam kozalaklarının vb dokularını vurgulayabilirsiniz.

Onlara Açık Hava Ekipmanları Alın

Tüm çocuklar belirli bir görev için özel donanıma sahip olmayı sever. Okulda ve evde, boya gömleklerinin değiştirilmesinin bir sanat dersi zamanı ya da pijamaları değiştirmenin yatma zamanı ya da uyku zamanı anlamına geldiğini zaten biliyorlar.

Yani onları dışarıya çıkaracaksanız, su şişesi, parlak bir bileklik veya açık hava için hazırlandıkları bir ceket gibi özel bir eşya alın. Ayrıca, bisiklet, kaykay veya trambolin gibi bir şey kullanıyorlarsa, önce güvenlik kıyafetleri takmaları gerekeceğini de öğretin.

Açık Havayı Tekrar Eğlenceli Hale Getirin!

Çocuklar çöpçü avı oyununa* bayılırlar ve Paskalya sırasında bulabildikleri bütün şekerleri ve yumurtaları almak için dışarıda avlanmaya bayılırlar. Çöpçü avlarını sadece tatil için yapmak zorunda değilsiniz. Çocuklara açık havada daha fazla şey öğretmek için mevsimsel bir çöpçü avı yapın. Ayrıca, hazine gizleme ile nesneleri gizleyebilir ve korsan haritası yapabilirsiniz. Bu, çocuğun hayal gücünü ateşler, açık havada keşfetmelerini sağlar ve onlar için de çok faydalıdır.

*Yarışmacıların kendilerine verilen görevleri yaparak puan kazandıkları bir oyun.

Kaynak: ChildOnTheCity