Share

ABD ve Çin’den, Kentlerinde Emisyonu Azaltmak için Yeni Taahhütler

Dünyanın en fazla karbon kirliliği yaratan iki ülkesinden onlarca büyük kent, yeni ve daha iddialı taahhütleriyle daha önce iki ülke arasında yapılan iklime dair anlaşmayı daha etkin kılacak.

Barack Obama ve Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping arasında imzalanan yeni bir anlaşmayla, Çin’in mega kentleri ve ABD’nin büyük kent alanları artık karbon kirliliğini azaltma yolunda daha derin taahhütlerde bulunuyor.

Pekin ve Pekin haricindeki 10 Çin kenti, 2020 yılına dek, sera gazı salımlarını azaltma taahhüdünde bulunurken, ABD’de Seattle 2050 yılına dek sıfır karbon hedefi koyuyor. ABD’nin on ikiden fazla önemli kenti benzer taahhütlerde bulunurken Kaliforniya da eyalet olarak yüzyılın yarısına gelindiğinde salımı yüzde 80 oranında azaltmış olmayı hedefliyor. Atlanta, Houston, New York, Phoenix ve Salt Lake City gibi kentler de yeni iklim taahhütlerinde bulunuyor.

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti konuya ilişkin şöyle diyor: “Bu büyük bir anlaşma. Söz konusu olan en büyük darbeyi vuran ve en çok kirletenler. Dolayısıyla onların harekete geçiyor olması önemli.”

Dünyanın en fazla karbon salımı yapan iki ülkesinin yerel yönetimlerinden gelen bu yeni ve daha iddialı taahhütler, yılsonunda Paris’te düzenlenecek iklim değişikliği görüşmeleri için ve aynı zamanda küresel ısınmayı tehlikeli ve geri dönüşsüz hale getirilebilecek 2 derecenin üzerinde bir ısınmayı durdurmak için umutları da yeşertiyor.

Kaynak: The Guardian