You are here

Yaşlı Dostu Kentlerden: Kanada Burlington’da Yalnız Yaşayan Yaşlılar için Konut Paylaşım Rehberi

Ontario Gölü’nün batı yakasındaki Halton Bölgesine bağlı bir kent olan Burlington’da, Yaşlı Dostu Burlington Programı kapsamında oluşturulmuş olan Kıdemli Yurttaşlar Konseyi’nin Konutlandırma Komitesi,  geliştirdiği Halton HomeShare El Kitabıyla, “HomeShare” adı altında birçok başka bölgede uygulanan konut paylaşımı sistemine dair bilgi almak isteyen ve bu modeli bir yerleşme alternatifi olarak düşünen yurttaşların faydalanabileceği bir kaynak sunuyor.

HomeShare sisteminde, genellikle iki yurttaş aynı konutu paylaşırken, her birinin kendine ait bir alanı bulunuyor ve misafir odası ve mutfak gibi ortak kullanım alanları tanımlanıyor. Evin düzenine ilişkin sorumluluklar paylaşılıyor veya bu hizmetleri sağlamayı üstlenen taraf bunu konaklama ücreti karşılığında veya konaklama ücretinin azaltılması karşılığında yapabiliyor. Örneğin, bu sistemin birincil hedef kitlesi olarak tasarlanan kıdemli yurttaşlar, evlerini ikincil hedef grup olarak tanımlanan gençler ve üniversite öğrencilerine açarak karşılığında bahçe bakımı, evin temizlenmesi, alışveriş ve evde yaşayan hayvanların bakımı gibi hizmetler alabiliyor.

Bu anlamda HomeShare, mümkün olduğunca uzun süre kendi evlerinde yaşamlarını devam ettirmek isteyen ancak evin bakımı konusundaki gereksinimlerini tek başına karşılayamayan birçok yaşlı birey için iyi bir çözüm olabiliyor. Bu sayede yaşlı bireylerin bağımsızlıklarını ve aktif yaşam biçimini muhafaza ederek anlamlı ilişkiler geliştirebilmeleri sağlanmış oluyor. Aynı zamanda, uygun fiyatlı konuta ihtiyaç duyan birçok yurttaş da, HomeShare sayesinde konut bulmuş oluyor. HomeShare sistemi bu şekilde yalnız kalma durumunun önüne geçerek güvenli ve emniyetli bir ev ortamının da yaratılmasını sağlıyor.

Burlington’da 2015 yılında Konutlandırma Komitesi tarafından başlatılan bu model, Halton Bölgesel Yönetimi tarafından bir program olarak uygulanmaya başlanacak. Yaşlı Dostu Konutlandırma Komitesi, bu süreç boyunca bir danışma kurulu işlevi görerek tavsiyelerini paylaşacak. Dünyanın birçok yerinde uzun süredir uygulanan bir konsept olmasına rağmen, program Burlington’da özellikle yaşlılara yönelik işletiliyor.

Burlington Kıdemli Yurttaşlar Konseyi’nin Konutlandırma Komitesi tarafından hazırlanmış olan HomeShare El Kitabı içeriğinde, konut paylaşım sisteminin tanımı, konut paylaşım türleri, konut paylaşımına dair tavsiyeler ve dikkat edilmesi gereken noktaların yanı sıra, konut paylaşım sözleşmelerinden örnekler de yer alıyor.

HomeShare-burlington-yasli-dostu-kentler-1

DSÖ Yaşlı Dostu Kentler Veritabanında yer alan uygulama örneğinde verilen bilgilere göre, Burlington’da yaşayan 60 yaş üzeri nüfusun toplam nüfus içindeki oranı yüzde 10 ila 19 aralığında. Programın ve içeriğin öncelikli hedefi, yaşlı yalnızlığını azaltmak ve yaşlıların yaşamlarını evlerinde sürdürmelerini sağlamak olarak belirtiliyor.

Komite Hakkında

Burlington Kıdemli Yurttaşlar Konseyi’nin Konutlandırma Komitesi, yerel halka mensup üyelerden oluşuyor. Komitede konutlandırma başlığı altında bir araya gelen kıdemli yurttaşlar, Burlington kenti yerelinde, konutlandırma konusundaki güçlü yönlerin, ihtiyaçların, boşlukların ve engellerin tespiti için çalışmalar yürütüyor. Komite ayrıca, Halton Bölgesel Hükümetiyle birlikte ev arayan ve ev kiralayanların HomeShare çerçevesinde birbiriyle buluşmasını sağlayacak bir konut paylaşımı uygulamasının altyapısını oluşturmaya hazırlanıyor.

Kaynak: DSÖ Yaşlı Dostu Kentler Veritabanı, Halton HomeShare El Kitabı, Burlington Kıdemli Yurttaşlar Konseyi

Top