Share

Sürdürülebilir Ulaşımda Öne Çıkan Kentler

Sustainable Cities Collective web sitesinde Anna Johansson tarafından kaleme alınan makalede, daha önce Sürdürülebilir Ulaşım Ödülünü almış olan dünya kentleri mercek altına alınıyor.

Sürdürülebilir Ulaşım Ödülleri, 2005’ten bu yana dünyanın çeşitli kentlerine her yıl verilen, finalistlerin kalkınma uzmanları ve sürdürülebilir ulaşım alanında faaliyet gösteren örgütlenmelerden oluşan uluslararası bir kurul tarafından değerlendirildiği bir ödül sistemi. Ödüle hak kazanmak için bir kentin mevcut tüketimlerinin titiz bir analizini gerçekleştirmiş ve bu tüketim miktarının etkilerini azaltmak üzere önemli adımlar atmış olması gerekiyor. Aday kentlerin, bir yandan enerji kullanımını düşürürken, diğer yandan kentin yaşanabilirlik kalitesini de arttırabilmesi bekleniyor.

sta-odul-surdurulebilir-ulasim

Bogota, Kolombiya: Ödüllü kentler arasında yer alan Bogota, ödüle 2005 yılında, otobüs sistemini değiştirerek ve bisiklet kullanımını teşvik ederek layık görüldü.

Seul, Güney Kore: Ödüle 2006 yılında layık görülen Seul, yoğun nüfuslu bir kent. Seul, sürdürülebilirliği odak alan planlama değişiklikleriyle örnek bir iş çıkarmış. 11 kilometre uzunluğunda inşa edilen yükseltilmiş otoban sayesinde hem araç sürücüleri, hem de yayalar ve otobüsler için yer açılmış. Seul, bu değişikliklere yenilerini ekliyor ve bireysel motorlu taşıt kullanımını 2030 yılına dek tamamen kaldırmayı planlıyor.

New York: ABD’nin New York kenti, 2009 yılında ödül aldı. New York’ta yaklaşık 200 bin metrekarelik bir alan, bisiklet yolları, yaya alanları ve meydanlar eklenecek biçimde dönüştürüldü. Kent yönetimi, 2050 yılına dek sera gazı emisyonunu yüzde 80 oranında azaltmayı planlıyor.

Mexico City, Meksika: 2013 yılında ödül alan Mexico City, kentin ulaşım yöntemleri konusunda yaptığı köklü değişikliklerle takdir topladı. Metrobüs sistemi daha fazla kamusal alanı içine alacak ve toplu taşıma kullanımını teşvik edecek biçimde genişletildi. Sokaklar ve caddeler, yaya kullanımını teşvik edecek biçimde dönüştürüldü. “ecoParq” adı verilen bir park programı geliştirilerek, kent alanındaki tüm parkların kullanımında dönüşüm gerçekleşti. Metrobüs sistemi sayesinde, her yıl 122 bin ton daha az emisyon ölçülüyor.

Güney Amerika kentleri, Paris, Londra ve Hindistan’ın Ahmedabad kenti, sürdürülebilir ulaşımda diğer ödüllü kentler arasında yer alıyor. 2017 yılı için adaylığı açıklanan kentler ise Windhoek, Dubai, Johannesburg, Bucheon, Curitiba ve Santiago.

Kaynak: Sustainable Cities Collective, Sustainable Transport Awards Web Sitesi