You are here

Sokağınızın Hangi Tipte Bir Bisiklet Yoluna İhtiyacı Var?

Yeni hazırlanan bir rehber dünyanın herhangi bir sokağı için bu soruyu yanıtlamayı amaçlıyor.

ABD Ulusal Şehir Taşımacılığı Birliği yetkilileri, herhangi bir sokakta hangi türde bisiklet yolu altyapısının kurulması gerektiğine dair bir rehber yayınladı. Yetkililerin aktardığına göre, bu, ulusal ölçekte yayınlanmış en kapsamlı rehberlerden biri. Rehberin başlığı ise şöyle: “Her Yaşa ve Yeteneğe Göre Tasarım: Yüksek Konforlu Bisiklet Sürüş İmkanı”

Bu rehber aracılığıyla, hız, trafik hacmi ve şerit sayısı gibi sokağın temel bileşenleriyle yapılan analizle, sokaklar için en uygun bisiklet yolu tipi öneriliyor. Örneğin:

İki şeritli, çift yönlü, saatte 25 mil hız yapılan ve günlük 4000 araç geçen bir sokak mı var? Ulusal Şehir Taşımacılığı Birliği’ne göre bu sokakta tamponlu (korunaklı) bir bisiklet şeridi olacak. Ama trafik hızı saatte 30 mil ise bu kez bisiklet yolunu bordür taşı veya direklerle korumak gerekecek.

Sıkı tedbirler almayı gerektiren  bazı durumlarda ise rehber değişkenler üzerinde oynamayı önerebilir. Mesela, araç trafiğini yavaşlatarak bisiklet kullanıcıları tarafından geçen araçların sayısını ve hızını azaltmak gibi.

Genel olarak  bu hesaplamalar, her yaştan ve yetenekten bisiklet kullanıcısının daha yüksek bir sürüş konforu deneyimi yaşamasını amaçlıyor. Yetkililer bu anlamıyla birçok yerel rehberden daha yüksek bir standart sunduklarının altını çiziyor.

Böylesi bir rehber ABD ölçeğinde yenilikçi bir iddia taşıyor olsa da Kopenhag gibi bisiklet konusunda ileri bir şehir için yeni bir uygulama sayılmaz. Kopenhag’da da benzer bir bisiklet yolu altyapı tasarım standardı uzun zamandır uygulanıyor. Kopenhag Bisiklet Planlama Rehberi ile otomobillerin hız sınırlarına bağlı olarak tasarlanabilecek  farklı bisiklet yolu modelleri aşağıdaki grafikte gösteriliyor.

Kaynak: Planetizen, Copenhagenize

8662320975_a65709f210_c

Top