Share

De Blasio, 21 Yeni Rota İçeren Ulaşım Planını Açıkladı

New York’un ulaşım sisteminde önemli ulaşım koridorları yaratma konusunda misyon biçilen Select Bus Service’e (SBS) önümüzdeki 10 yıl içerisinde 21 yeni güzergah eklenmesi gündemde. Ancak sisteme yönelik eleştiriler de mevcut.

proposed-sbs-expansion-2017_1

New York Belediye Başkanı Bill De Blasio, New York için önümüzdeki 10 yıl içerisinde 21 yeni Select Bus Service (SBS) rotasını ve diğer rotaların öncelikli iyileştirme planlarını açıkladı. “Bus Forward” planında önerilen SBS güzergahları, mahalleleri metro istasyonlarına bağlayarak metro sistemlerini tamamlayan bir hizmet esasına dayanıyor. Sistemde otobüs şeritleri, trafik sinyali önceliği gibi özellikler bulunuyor ve bu sistem metro hizmetinin yeterli olmadığı beş ilçede önemli ulaşım koridorları yaratıyor.

İlk “Select Bus Service” uygulaması 2008 yılında Fordham Yolu’nda başlatıldı. O dönem yaşanan bu gelişme önemli bir gelişmeydi. Günümüzde New York’ta transit yolculuğu hızlandırmak için, ön ödemeli biniş, otobüs şeritleri, kavşaklarda sinyal önceliği ve yolcuların daha seri binmesi için duraktan yola doğru uzanan platformlar (bus bulbs) gibi uygulamalarla kombine edilmiş 14 tane SBS güzergahı bulunuyor.

SBS rotaları genel olarak, New York şehir merkezi toplu taşımadaki yolcu sayısının düşmesine yönelik genel eğilimin içinde. Bununla birlikte,  şehirdeki otobüs kullanıcılarının %13’ünü SBS hatlarını kullananlar oluşturuyor.

Blasio’nun 10 yıllık planı ise, SBS yollarındaki otobüs yolcularının oranını yüzde 30’a yükseltmeyi hedefliyor. Ancak yeni planın ölçeği ve hızı gelişen hizmetlerin acil ihtiyaçlarına yeterince yanıt olamıyor. Öyle ki her yıl gittikçe artan sayıda insan otobüs kullanmayı terk edip, Uber ve Lyft gibi yeni ulaşım olanaklarını tercih etmeye başlıyor. New York Ulaştırma Departmanı’nın (DOT) ve Büyükşehir Ulaştırma Kurumu’nun (MTA) bu gelişmeleri yakalamaya ihtiyacı var.

Ağustos’ta Otobüse Geri Dönüş Kampanyası yandaşları DOT ve MTA’nın otobüs sağlıklaştırma tanıtımlarına puan verdiler. Ulaştırma Departmanı, caddeleri yeniden tasarlama ve otobüslere öncelik vermede yeterince hızlı davranamadığı için D+ aldı.  Bu değerlendirmede, 10 yıllık program içindeki 21 güzergah da büyük bir gelişme sayılmadı.

Kampanya, SBS için ayrılan yıllık bütçe ile feribot faaliyetleri için ayrılan 30 milyon dolarlık bütçeyi de kıyasladı. Kampanyanın değerlendirmesine göre, bütün vapur sistemi iyi kullanılan tek bir otobüs güzergahlarından daha az insan taşımaktayken, de Blasio yönetimi vapur işletilmesine otobüs yolcuları için caddelerin geliştirilmesinden daha fazla harcama yapıyor. Oysa ki otobüs yolculuğu yapanlar daha fazlasını hak ediyorlar.

Kaynak: NYC.streetsblog