Share

Portland’ın Yeni Bisiklet Paylaşım Sistemi Erkenden Başarısını İlan Etti

Dünyada giderek yaygınlaşan bisiklet paylaşım sistemlerinin sonuçları da geleceğe dair umut veriyor. ABD’nin Oregon eyaletindeki Portland kentinde henüz 6 aylık bir proje olan bisiklet paylaşım sistemine dair açıklanan rakamlar hiç de fena sayılmaz.

Bir bisiklet firmasının sponsorluğuyla desteklenen Biketown programında geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana 160 bin yolculuk yapıldı ve bu yolculuklarda toplam 312.690 mil (yaklaşık 500 bin km) yol kat edildi. Portland Ulaştırma Bürosu’na göre bu mesafe Amerika’nın bir ucundan diğerine 49 gidiş-dönüş yolculuğa eşdeğer. 2016 yılında, ayda 12 dolar maliyetle her gün 90 dakika ücretsiz sürüş hakkı sağlayan yıllık üyelik programına 3.000 kişi katılırken Biketown programını kullananların sayısı ise 38 bini buldu. Tüm kullanıcılar içerisindeki ortalama yolculuk mesafesi 1,57 mile (yaklaşık 2,5 km) ulaşırken, ortalama yolculuk süresi ise 24 dakika olarak hesaplandı.

Survey Graphic

Portland’ın başlattığı bisiklet paylaşım sisteminin 6 aylık süre zarfındaki bazı önemli bulgularının arasında, otomobil kullanımının azaldığı, yerel işletmelere erişimin arttığı ve turizm fırsatlarının genişlediği gibi maddeler de yer alıyor.

2.400’den fazla bisiklet kullanıcısıyla yapılan anketlere göre Biketown kullanıcılarının yüze 26’sı bazı noktalarda araba yerine bisiklet paylaşım programını kullandıklarını, yüzde 64’ü ise daha fazla bisiklet kullandıklarını söylüyor. Dahası, Biketown kullanıcılarının yüzde 20’si otomobil kullanımlarını azalttıklarını ya da en azından azaltmayı düşündüklerini ifade ediyor. Ankete katılan bir Biketown kullanıcısı, bu sistem sayesinde kendi bisikletini kilitleme ve saklama endişesi duymuyor olmanın memnuniyetini dile getiriyor.

Portland Ulaştırma Bürosu yöneticisi Leah Treat ise “Portlandlıların ve Portland’ı ziyarete gelenlerin Biketown programını çabucak benimsemesinin heyecanını yaşıyoruz. Biketown ile insanların kısa geziler için otomobil yerine bisiklet kullanmalarının kolaylaştığını, trafik sıkışıklığının, kirliliğin ve karbon emisyonunun azaldığını görüyoruz. Bu yeni ulaşım seçeneğinin bisiklet kullanım miktarını artırmasının ve yerel ekonomiyi güçlendirmesinin gururunu yaşıyoruz” diyor.

PBOT_bike_700x175

Portland Ulaştırma Bürosu şehrin ulaşım sistemlerinin yönetilmesiyle yetkilidir ve yaşanabilir bir şehir tasarlamayı hedeflemektedir. Büro, erişim ve hareket imkanı sağlayan etkili ve güvenli bir ulaşım sistemi planlamakla, bunu inşa etmekle, yönetmekle ve sürdürmekle görevlidir.

Kaynak: Citylab, Portland Web Sitesi