You are here

Pedalların Gücü: Londra Bisiklet Konusunda Neden Bu Kadar Önde?

İngiltere Bisikletçilerin Memleketi Olma Yolunda Pedal Çeviriyor Olabilir Mi?

Henüz bu gerçekleşmiş değil. Eon son yapılan nüfus araştırmasında, Londra merkezinde işine bisikletle giden kişi sayısının son on yılda yüzde 144 gibi çarpıcı bir artış gösterdiği bulgulandı ancak, diğer kentlerde bu artış mütevazı seviyelerde kaldı ve İngiltere ve Galler genelindeki büyük resim, işe giderken bisiklet kullananların sayısının 90,000’den 741,000’e yükseldiğini gösteriyor[1].

Bu durumda Londra, diğer kentlerden farklı olarak ne yapmış olabilir? Sorunun cevabı, sürdürülebilir ulaşımı destekleyen bir STK olan Sustrans’ın politika belirleme biriminin başındaki Claire Francis’e göre: “yatırımlar”. “Londra, altyapı yatırımları ve daha güvenli yollar yaparak yolu açan bir konumda ancak maalesef bunu diğer bölgelere yansıdığını henüz görmüyoruz”.

Belediye Başkanı Boris Johnson önderliğinde, başkent, pek yakında devamı da gelecek bir biçimde, yeni “bisiklet anayollarının” inşasına sahne oldu. Yeni yollar bisiklet yollarını motorlu taşıt yollarından tamamen ayıracak ve kavşakların yeniden tasarlanmasını içerecek; tıpkı bisikletin geniş kitlelerce kullanıldığı ülkelerden biri olan Hollanda’daki gibi.

2010 yılından bu yana, Londra ayrıca “Boris bisiklet kiralama ağı planına” da sahne oldu ve şu anda bu ağ dahilinde toplam 570 istasyondan 8000 adet bisiklet kiralanabiliyor.[2]

 

 

[1]  Zayıf bir yükselme oranı olarak kabul ediliyor. (Ç.N.)

[2] Haber içeriğinin devamında, İngiltere’nin diğer kentlerinde bu uygulamanın nasıl yayılabileceği tartışılıyor. Belediyelere bisiklet alanlarına motorlu taşıtların girmesi durumunda ceza yaptırımı yetkisi verilmesi gibi bir öneri sunuluyor, bu anlamda Türkiye’de uygulanabilirliği mümkün değil. Diğer bir öneri bisiklet kullanıcıları için yolların kullanım koşullarının diğer kentlerde de iyileştirilmesi ve yatırımların bu alana da (yolların bisiklet kullanımına uygun olarak yeniden tasarımına) kaydırılması. Londra Belediyesi bisiklet uygulamaları için yatırım kaynağını “Yerel Sürdürülebilir Ulaşım Fonu”ndan alıyor.

 

Kaynak: The Guardian

Bir cevap yazın

Top