Share

Özenli Bir Cadde Tasarımı Kentlilere ve Ekonomiye Nasıl Fayda Sağlar?

Tüm kullanıcılar (yayalar, transit geçiş yapan kullanıcılar, bisikletçiler ve motorlu taşıt şoförleri) hesaba katılarak yeniden tasarlanan caddeler, genellikle güvenlik, çevreyi kirletmeyen ulaşım biçimleri ve ekonomik faydalar bakımından ölçülebilir artışları beraberinde getiriyor.

Tüm kullanıcılar (yayalar, transit geçiş yapan kullanıcılar, bisikletçiler ve motorlu taşıt şoförleri) hesaba katılarak yeniden tasarlanan caddeler, genellikle güvenlik, çevreyi kirletmeyen ulaşım biçimleri ve ekonomik faydalar bakımından ölçülebilir artışları beraberinde getiriyor.

Yukarıdaki bulgular, Smart Growth America’nın bir programı olan Ulusal Eksiksiz Caddeler (Complete Streets) Koalisyonu’nun geçen hafta yayınladığı bir rapora ait. Koalisyon, yayınladığı bu raporda ülke düzeyinde 37 mahalledeki cadde iyileştirmelerini inceledi.

Yapılan çalışmada, 18 eyalette, 31 kentteki ulaşım ve ekonomik kalkınma kuruluşlarında iyileştirme öncesi ve sonrasına ait verilerin tutulduğu projeler incelemeye alındı.

Smart Growth America’dan Stefanie Seskin, yayınladığı bir yazıda, söz konusu rapora ait beş bulguyu şöyle sıralıyor:

  • Caddeler daha güvenli hale geldi: Proje alanlarında araba kazaları yüzde 70 oranında azaldı ve yaralanmalar da yüzde 56’lık bir düşüş gösterdi.
  • Söz konusu güvenli olma durumunun mali bir değeri de bulunuyor: Sadece örneklem incelendiğinde, Eksiksiz Caddeler iyileştirmeleri bir yıl içinde toplam rakam olarak 8.1 milyon dolarlık kaza masrafı tasarrufu yapmış oldu.
  • Projeler, çok modelli ulaşımı teşvik ediyor: Eksiksiz Caddeler projeleri hemen her projede görüldüğü üzere, bisikletli, yaya ve transit yolculuk biçimlerinin yaygınlaşmasını sağladı.
  • Eksiksiz Caddeler projeleri düşük maliyetli projeler: Bir Eksiksiz Caddeler uygulamasının ortalama bedeli yalnızca 2.1 milyon dolar oldu ve bu rakam da kamusal ulaşım iyileştirme planlarının ortalama maliyeti olan 9 milyon doların bir hayli altında.
  • Projeler ekonomik gelişmenin önemli bir bileşeni olabilir: Elde edilen bulgulara göre, Eksiksiz Caddeler projeleri istihdam artışını, yeni girişimleri, daha yüksek mülk fiyatlarını ve yeni özel yatırımları destekler nitelikte.

Örnek olarak, raporda altı çizilen Iowa’daki Dubuque bölgesinde kent yönetimi, tarihi Millwork semtindeki dört anayolu yeniden şekillendirerek, kaldırımları değiştirdi, yaya yollarının kullanımını daha kolay hale getirdi, yeni sokak lambaları ekledi, bisiklet paylaşımlı yolları işaretledi ve çok kullanımlı bir yol oluşturdu. Sonraki yıl, bisiklet kullanımı yüzde 273 artış gösterdi.

Massachusetts, Cambridge, Porter Meydanı bölgesinde ise, yaya ve bisiklet geçişleri mühendisler tarafından basitleştirildi, geniş bir yaya alanı oluşturuldu, bisiklet yolları ve bisiklet yolu işaretleri eklendi, motorlu taşıt sinyal zamanlaması koordine edildi ve tarihi bir çarşıdaki kaldırım da genişletildi. Columbia, Missouri’de, kent yönetimi tarafından kavşaklarda iyileştirme yapıldı, yeni kaldırımlar ve yol erişim noktaları inşa edildi, yeni ışıklar ve drenaj unsurları eklendi ve bisiklet ve yaya güvenliği için çizgiler ve işaretler eklendi.

Eksiksiz Caddeler hareketinin temel ilkesi, tüm durumlara tek bir çözüm önermek yerine, farklı durumlara uyarlanabilecek bir dizi yaklaşım ortaya koyması.

Eksiksiz Caddeler, bir tasarım stratejisinden ziyade daha çok politik bir hareket; Koalisyonun amacı temel bir prensibin uygulanmasına dayalı: kamusal veya belediye düzeyinde yolların tasarımı ve güvenliği bakımından politika üretilirken, caddelerin farklı türden kullanıcılara hitap etmesi gerektiği göz önünde bulundurulmalı. Yereller de bu prensibi esnek bir biçimde kendi koşullarına göre uygulayabilmeli.

Kaynak: The Huffington Post

Leave a Comment