Share

Paris’teki Tarihi Kışla Yakın Zamanda Sosyal Konuta Dönüştürülecek

Paris 12. Daire’nin (arrondissement) merkezinde yer alan tarihi Reuilly Askeri Kışlası’nın 2020’e kadar yeniden hayat bulması planlanıyor. Amaç; hem bu sembolik binanın korunmasını sağlamak hem de 800 kişinin yaşayacağı yeni bir mahalle oluşturmak. Yaklaşık 2 hektarlık alan, yakın zamanda çoğunluğu sosyal konutlardan oluşan yaklaşık 600 konutlu bir siteye dönüştürülecek.

1665’te, XIV. Louis’nin Maliye Bakanı Colbert tarafından inşa edilen bu eski cam fabrikası (Manufacture des Glaces), ayna üretiminde Venedik sanayisiyle rekabet edebilmek için tasarlandı. Bina, 1830 yılında ilk kez dönüşüme uğrayarak askeri kışla haline getirildi. 2011’den beri işlevini yitiren binanın, 2020 yılına kadar 800’den fazla kişiye ev sahipliği yapacak bir toplu konuta dönüştürülmesi planlanıyor.

Bu yapıya yeniden hayat verme amacıyla yola çıkan belediye, burada çok fonksiyonlu bir alan oluşturmaya karar vermiş durumda. Proje, sadece kiralanabilen (%90’ı Parislilere ayrılmış) 582 konutun inşasıyla başlayacak. Bunu, 66 yataklı bir belediye kreşi ve yerel halkın kullanımına açık 4.800 m2‘lik bir kamusal yeşil alan izleyecek. Diğer binaların işlevine ise, yerel halkla birlikte karar verilecek. Paris 12. Daire’nin merkezinde yeni konutlar sunacak olan bu projenin temel amacı, her şeyden önce bölgede yeniden bir yaşam alanı oluşturmak.

960x614_la-caserne-militaire-de-reuilly-dans-le-12e-arrondissement-de-paris-se-transforme-en-logements

Belediyenin çalışmalarıyla ilgili 11 Temmuz’da düzenlenen halk toplantısında, Paris 12. Daire Belediye Başkanı Catherine Baratti-Elbaz, bölge için çok önemli olan bu kentsel projenin, devlet ve belediye arasındaki yakın işbirliğinin bir ürünü olduğunun altını çizdi. Uzun görüşmelerin ardından, Temmuz 2013’te Fransız Devleti araziyi 40 milyon Euro’ya (yaklaşık 163 milyon TL) belediyeye satmaya karar vermişti. Dört yıl sonra, sitenin inşası, belediyenin sosyal konut şirketi olan Paris Habitat’ın öncülüğünde başladı.

Proje kapsamında, Eylül 2019’a kadar, 339 sosyal ve öğrenci konutunun yanı sıra kreş ve yeşil alanın tamamlanarak teslim edilmesi planlanıyor. Projenin geri kalanında, orta gelirli aileler için 110, yüksek gelirli kişiler için 133 kiralık konut, Ekim 2020’e kadar inşa edilecek. Eski kışla çevresindeki binalarda ise esnafların, zanaatkarların, derneklerin ve sanat atölyelerinin yer alacağı dükkanlar oluşturulacak.

 

Kaynak: Lumière de la Ville, Le Parisien