Share

Mimarlık Yaz Atölyesi Devam Ediyor

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilciliği ve Kadıköy Belediyesi’nin ortak protokol dahilinde gerçekleştirdiği “Mimarlık Yaz Atölyesi” kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesi’nden gelen öğrencilerle yapılan yaz okulu etkinliğinde sona yaklaşıldı

2017 Mimarlık Yaz Atölyesi kapsamında Kurbağalıdere havzasında çalışan öğrenciler ve öğretim üyeleri, “Kurbağalıdere havzasının çevresindeki kamusal alanların yeniden düzenlenmesi” temasıyla atölye, geziler ve sunumlar gerçekleştiriyorlar.

İlk olarak Sezai Gülşen rehberliğinde Rasimpaşa ve Caferağa mahallelerini gezen öğrenciler, bölgedeki tarihi binalar, binaların yapıldıkları dönem ve bunların mimari özellikleri hakkında bilgi aldılar. Atölye çalışması kapsamında Nezih Aysel, Rıdvan Kutlutan ve Zühre Süzeri’nin anlatımlarıyla Kurbağalıdere havzasında büyük alan gezisi yapılırken, gruplara ayrılan öğrenciler farklı yönleriyle çalışma alanını ele aldılar ve hazırladıkları pafta ve maketlerle jüriye hazırlandılar.

Program boyunca öğrencilerin çalışma alanlarına dönük çeşitli sunumlarla da atölye desteklendi. Ömer Devrim Aksoyak “Kurbağalıdere/Kuşdili Çayırı Tarihsel Gelişim ve Kentsel Konum (Peyjaz Öğeleri-Kamusal Alanlar)” isimli sunumunu gerçekleştirirken, Yrd. Doç. Dr. Gevher Gökçe ACAR, “Geleneksel Osmanlı Mimarlığından Tanzimat Mimarlığına Mimarlıkta Temsil Meselesi ve İstanbul’un Kentsel Dönüşümüne Kısa Bir Bakış” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Aynı şekilde Doç. Dr. Erdem ERBAŞ tarafından “Kentsel Dönüşüm ve Kadıköy” ve Dr. N. Papatya SEÇKİN de “Kamusal Açık Alanlarda Peyzaj” sunumunu gerçekleştirdi.

Kadıköy Belediyesi’nin Karikatür Evi, İDEA Kadıköy, Kadıköy Belediyesi Akademi gibi birimlerini gezen öğrenciler program boyunca atölye çalışmalarını büyük oranda Tasarım Atölyesi Kadıköy’de gerçekleştiriyorlar.

Kadıköy Belediyesi’nin Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda devam eden tiyatro festivaline katılarak Moda Sahnesi’nin “Bütün Çılgınlar Sever Beni” oyununu da izleyen öğrenciler yaz atölyesi programında artık sona yaklaştı. 18 Ağustos Cuma günü atölye sunumlarını gerçekleştirecek öğrenciler 15 günlük programlarını tamamalayıp memleketlerine geri dönecekler.

IMG_0414IMG_8824IMG_9129IMG_9077