You are here

King County, Evsizlerin Barınma İhtiyacı İçin Modüler Konutları Deneyecek

Kate Walters, 21.08.2018 (Türkçesi: Şilan Koyuncu)

King County yetkilileri bir gecede 12.000’den fazla kişinin sokakta kalmasıyla insanların hızlı bir şekilde evlerine yerleştirilmeleri için yeni bir yaklaşım başlatıyor.

Peki fikir ne? Modüler konutlar; birimleri her yere kurulabilen ve parçaları istiflenmiş Legolar gibi bir yere toplanmış modüler konutlar.

Şimdi, King County modüler konutların evsizler için nasıl daha kalıcı ve güvenilir çalışabileceğini görmek için üç pilot proje başlatıyor.

King County idari yöneticisi Dow Constantine, modüler yaklaşımın geleneksel inşaata göre daha ucuz ve kolay olduğunu söylüyor.

Ayrıca üniteler hareket ettirilebildiği için, arazi kısıtlamalarının aşılmasında da modüler konutlar yardımcı olmaktadır.

“Arsayı geçici bir temelde kullanırsak daha fazla evsize barınak olanağı sağlamış oluruz.” diyen Constantine cümlelerine şunları ekledi. “Yani, sonunda başka bir kullanıma koyacağınız kamu mülkiyetiniz varsa modüler kompleks getirebilirsiniz, 3 ila 5 yıl arasında tutabilirsiniz daha sonra bu üniteleri başka bir yere taşıyabilir ve orada bunları yeniden kullanabilirsiniz”

Toplamda üç pilot proje, yaklaşık 200 kişiye ev sahipliği yapacak ve ilçeye 12 milyon dolar civarında mâl olacak.

Planlananlar

Modüler bir barınak, kampüs benzeri bir yerleşime sahip olacak ve toplamda 72 kişilik kapasiteye sahip 9 yatakhaneli bir birimden oluşacak. Bu plan Seattle’daki Elliot Ave ilçesi için tasarlandı. Ayrıca plan tek kişi, çiftler ve evcil hayvanlara ev sahipliği yapmak üzere içerisinde bir mutfak, banyo, çamaşır yıkama olanakları ve vaka yönetim ofisi de içeriyor.

Başka bir site ise 25 kişiyi barındıracak, donanımlı ekonomik 20 mikro konut birimlerinden oluşmuyor.

Shoreline’da bulunacak olan üçüncü proje ise kalıcı ve destekleyici 80 ila 100 arası birimden oluşuyor. 198. Kuzey ve Aurora Ave Kuzeydeki bu arazi Shoroline kenti tarafından sağlanıyor.

Her üç proje de 7/24 hizmet verecek. Ayrıca, davranışsal sağlık ihtiyaçları olanlar ve evsiz kalanlar için öncelik sağlanacakolan projelerin ilk ikisinde Ağustos 2019’da hazır olması bekleniyor.

Fakat bölgede böyle bir şeyi ilk kez deneyen King County değil. 2016 yılında, milyoner Paul Allen evsizler için çelik modüllerden inşa edilen konut projesi için 1 milyon dolar bağış yapmıştı. Seattle Times gazetesindeki haberlere göre bu çaba izin ve şehir kanunlarındaki sorunlar sebebiyle rafa kaldırıldı.

Modüler konut kullanımındaki sorunları gidermek için bölgedeki pilot uygulamaların yardımcı olacaklarını dile getiren Constantine, bu şekil bir akımın tüm kâr amacı gütmeyen kurum ve işletmelere evsizlikle mücadele etmede bir umut olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Yeni bir şey deniyoruz ve eğer ki etkili olabilirlersek şimdikinden daha fazlasını yapacağız ve öğrendiğimiz her şeyi sunmaya hazırız.”

Kaynak: kuow.org

Top