You are here

Kadıköy Belediyesi’nden “Potlaç Kadın Emeği Pazar Yeri” Uygulaması

Kadıköy Belediyesi, 30 Nisan ve 4 Mayıs tarihlerinde yaptığı toplantılarda, Potlaç Kadın Emeği Pazar Yeri uygulamasının tanıtımını gerçekleştirdi ve potansiyel kullanıcı kadınlardan görüş ve öneri alarak, kadınların sorularını yanıtladı.

Kadıköy Belediyesi’nin Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında, kadınların talepleri sonucunda belirlenen hedeflerden «Kadıköylü kadınlar için gelir yaratılması» hedefi kapsamında «Kadıköy’de ikamet eden kadınların üretimlerini satabilmesine yönelik olarak, parklarda ve diğer kamusal alanlarda periyodik pazar yerlerinin kurulması» planlanmıştı.

Potlaç Kadın Emeği Pazar Yeri, bu kapsamda Kadıköy Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bir uygulama.

Kızılderililerin değiş-tokuş şölenlerine verilen Potlaç adını alan uygulama, kısa vadede Kadıköy’de yaşayan ve gıda dışı üretim yapan kadınların ürettiklerini satarak gelir elde etmesini ve stant alanlarından faydalanacak kadınların Kadıköy Belediyesi’yle iletişim halinde olması, üretimlerini geliştirmeye yönelik danışmanlık ve ilgili yönlendirmelerden faydalanmasını hedefliyor.

Projenin amacı, kadınlar arasında dayanışma kültürünü yaygınlaştırmak, kadınların birbirini tanımasına, birlikte düşünerek birlikte fikir geliştirmesine ön ayak olabilecek bir ortam yaratmak ve Kadıköy’deki kadınların sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarını tespit ve takip etmek olarak tanımlanıyor.

Potlaç Kadın Emeği Pazar Yeri’nden faydalanmak için başvuru koşulları Kadıköy’de ikamet etmek, kendi ürettiği bir ürünün satışını yapacak olmak ve 18 yaşını doldurmuş, kadın veya LBTİ birey olmak olarak belirlendi.

Başvurular, Hasanpaşa Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi’ndeki Potlaç Danışma Masası’nda veya Kadıköy Belediyesi web sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Pazar Yerinin 27 Mayıs’ta açılması ve yaz dönemi boyunca açık havada devam etmesi hedefleniyor.

potlac-kadin-emegi-pazar-yeri

Detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

Gazete Kadıköy, Kadıköy Belediyesi Web Sitesi Potlaç Başvuru Sayfası

Top