You are here

Hamburg, Kahve Kapsüllerini ve Plastik Şişeleri Yasaklıyor

Hamburg Belediyesi, içerisinde ekoloji ile ilgili önerilerin ve düzenlemelerin yer aldığı  “Yeşil Tedarik Kılavuzu”nu yayınladı.

Kuzey Almanya’nın en büyük liman kenti Hamburg’da, işletmeler artık kahve kapsülleri kullanamayacak. Su ya da bira tek kullanımlık plastik şişelerde içilemeyecek. Temizlik sadece klorsuz deterjanlarla yapılabilecek. Bunlar, yerel yönetimin ekolojik tedarik yönetimi konusunda  “Almanya’da bir model” olmayı hedef olarak belirlemesi sonucu, kentte, Ocak ayı sonunda yürürlüğe giren düzenlemelerden yalnızca birkaçı.

Hamburg Belediyesi tarafından kabul edilen “Yeşil Tedarik Kılavuzu”nun Almanya kapsamında eşi benzeri yok. 150 sayfalık belge, tüm kent hizmetlerinde kabul edilecek ekolojik standartlara detaylı olarak yer veriyor. Makinelerin, iç ve dış aydınlatma sistemlerinin, hijyen malzemelerinin ve ofis bilgisayarlarının satın alınmasından ulaşım araçlarının kullanımı ve üniformalardaki kumaş seçimine kadar izlenmesi gereken kurallar kılavuzda yer alıyor. Rehber, çalışanların şirket aracı yerine bisiklet ya da toplu taşıma aboneliği kullanması ile ilgili de alternatifler sunuyor. Genel olarak, kentliler, satın alınan mal ya da hizmetin çevreye olan maliyeti ve etkisi üzerinde düşünmeye davet ediliyor. Önerilerin ötesinde kılavuzda,  kahve kapsülleri, tek kullanımlık plastik şişeler, çatal ve bıçaklar ve oda spreyleri gibi yasaklanan ürünlerin de kısa bir listesi yer alıyor.

Kaynak: Le Monde

Top