Share

Kadıköy Belediyesi Akademi Grenoble Kent Profili

Kadıköy Belediyesi Akademi, aylık olarak hazırladığı Kent Profili inceleme dosyalarıyla yurt içinden ve yurtdışından olmak üzere, farklı kentlerin yerel yönetim yapısını, hizmet ve uygulamalarını mercek altına alıyor.

Fransa’nın idari yapısına dair kapsamlı bir girişin yer aldığı profilimizde, Grenoble kentinin yerel siyasetinde geleneksel olarak etkin olan merkez sol, sosyalist ve yeşiller hakkında da bilgiler yer alıyor. Kent yönetiminde benimsenen katılımcılık örnekleri ise açık veri sistemi, katılımcı bütçe, yurttaş danışma konseyleri, önerge hakkı ve diğer örnekler üzerinden ayrıntılı olarak aktarılıyor.

Grenoble‘da 200 yıllık bir geçmişe sahip olan sosyal hizmetler alanındaki faaliyetler 67 milyon Euro’luk bir bütçeyle yönetiliyor. “Herkes için sosyal hizmet” prensibiyle hareket eden belediye, bu kapsamda kentteki dezavantajlı gruplara barınma, yakıt, istihdam, mikro kredi ve daha birçok alanda katkıda bulunuyor ve bütün bunlar kentteki farklı gruplar arasındaki sosyal dayanışmayı pekiştirecek bir yöntemle gerçekleştiriliyor.

Grenoble Belediyesi’nin radikal denebilecek kimi kararları da var. Yıllık 600.000 Euro’luk bir gelirden vazgeçme pahasına kentteki reklam panolarının kaldırılarak reklam anlaşmalarının iptal edilmesi ve kaldırılan panoların yerine ağaç dikimi yapılmış olması insan ve doğa odaklı bir kent yönetimine işaret ediyor. Benzer şekilde kamusal alanlarda bekleyen insanların okuma alışkanlığını kazanması için kentin çeşitli yerlerine yerleştirilen kısa öykü okuma otomatları da yaratıcı kentsel tasarım örnekleri olarak karşımıza çıkıyor.

Kadıköy Belediyesi Akademi ekibinden Ceyda Yılmazdoğan Aydın tarafından hazırlanan kent profiline aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz:

Grenoble Kent Profili